Plesalka se je že dan prej predstavila s koreografijo, ki jo je poimenovala Zikrajat/Spomini. Predstava je posvečena arabski divi Oum Kalsoum, ob Hadadovi pa je nastopilo še osem plesalk in plesalec. Navdih za Spomine je bila pesem Zikrajat, ki jo je za slovito pevko napisal Ahmed Rami.
Prek plesa k tradiciji
V predstavitvi plesa so med drugim zapisali, da se Leila Hadad s svojim pristopom vrača k starodavni plesni tradiciji severne Afrike, še zlasti k egipčanskim plesalkam gavazi, ki poosebljajo svobodne arabske ženske. Poznana je predvsem po dovršeni in strogi tehniki, s katerima je orientalskemu plesu odprla pot na mednarodne odre. Prek plesnega giba Hadadova skuša doseči t. i. tarab, stanje zamaknjenosti in zanosa, v katerem se simbolično spojijo zvoki in barve.
Leila Hadad se je rodila v Tuniziji, študirala pa je v Londonu, kjer se je vpisala na magisterij iz angleščine. Študij pa je prekinila, saj se je že tedaj zapisala orientalskemu plesu.
Iz publikacije Ballet (2000)
"Zikrajat, ples za devet plesalk in plesalca, dokazuje, da je orientalski ples samostojna umetnost, ne samo del ljudske kulture, v katero je dolgo časa sodil. Leila upodobi dolgo plesno poemo v objemu glasu Oum Kalsoum in opojne glasbe.
Z delom Zikrajat, pesmijo, ki je bila napisana za Oum Kalsoum, Lejli Hadad uspe ustvariti sanjsko pokrajino, ki včasih spominja na vznesenost, ko se skrivnostno prepletajo in drug v drugem odzvanjajo bleščeče barve kostumov, opojna glasba in kačasto zvijanje telesa. Paša za oči in ušesa, poživljajoče."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje