Leta 2018 so na CoFestivalu gostili koreografinjino nečakinjo Ruth Childs, ki je s svojim ansamblom predstavila nekatera od koreografinjinih najzgodnejših del pod skupnim naslovom Zgodnja dela Lucinde Childs. Tokrat serijo del, ki jih je koreografinja ustvarila v sedemdesetih letih, predstavlja Dance On Ensemble, na oder pa jih je postavil nekdanji koreografinjin asistent, plesalec in umetniški vodja ansambla Dance On Ty Boomershine.
Predstavo bo uvedlo predavanje Roka Vevarja z naslovom Uvod v koreografske principe Lucinde Childs.
Klasična dela ameriškega postmodernega plesa
Večer nosi naslov Dela v tišini (Works In Silence). Ansambel bo izvedel klasična dela ameriškega postmodernega plesa: Nenaslovljeni trio I, Kongerije na robovih za dvajset poševnic, Nenaslovljeni trio II in Radialne poti. V drugačni izvedbi, kot jo je ansambel uprizoril na prvem gostovanju v Sloveniji leta 2018, bo na sporedu še Solo Katema.
Koreografije, ki jih bodo prikazali, je Lucinda Childs ustvarila v 70. letih prejšnjega stoletja, ko je "razvila serijo koreografskih kompozicij, ki so zaradi svoje sežetosti, abstraktnosti in kompleksnosti še danes učinkovite, sveže in vselej znova presenetljive", so zapisali v Kinu Šiška.
Abstrakt telesa plesne umetnosti
Koreografinja je s svojim kinetičnim jezikom ustvarila destilat plesnega časa, abstrakt plesne umetnosti, saj njena dela s svojo modernistično kinetično arhitekturo vsebujejo obsežno količino baročne kompozicijske matematike: abstrakt telesa plesne umetnosti, so zapisali v Kinu Šiška.
"Zanimajo me izjemno preprosta gibalna gradiva in načini, kako bi se jih dalo urediti tako, da bi jih lahko gledalec v vsakem trenutku zagledal z drugega zornega kota. Gre za vprašanje, kako preprečiti gledalcu, da bi kar koli gledal na en sam in izključno en način," je povedala v intervjuju z Erickom Franckom leta 1978 in dodala, da v njenih novejših koreografskih delih "ostajamo v zelo omejenem vsebinskem okviru, hkrati pa lahko zaradi tega doživimo mnoštvo premen v smislu rabe časa in prostora".
Tokrat bo serijo del predstavil Dance On Ensemble, projekt berlinske neprofitne organizacije Diehl+Ritter, ki je nastal leta 2015. Ansambel je odgovor na plesne sisteme na Zahodu, ki plesalce izključujejo po starostnih merilih. Sestavlja ga vrsta zvenečih imen sodobnega plesa in baleta, ki "si poleg kanoniziranih del sodobnoplesnega repertoarja želijo tudi drznih eksperimentalnih pristopov k plesu in koreografiji", še piše na spletni strani Kina Šiške.
Izmenično zasedbo ansambla sestavljajo umetniški vodja, Anna Herrmann, Emma Lewis, Gesine Moog, Omagbitse Omagbemi, Lia Witjes-Poole, Alba Barral Fernandez in Javier Arozena. Za kostumografijo je poskrbela Alexandra Sebbag, oblikovanje svetlobe je pripadlo Martinu Beeretzu, zvok je prispeval Mattef Kuhlmey. Dogodek soorganizirata Nomad Dance Academy Slovenija in Kino Šiška. Nastal je v koprodukciji organizacij STUK. House for Dance in Image and Sound.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje