Foto:
Foto:

Predstava, ki jo je režiral Matjaž Zupančič, je umeščena v prostor z dvanajstimi porotniki, ki odločajo o življenju in smrti mladega fanta, obtoženega očetomora.



Dvoplastno besedilo
Režiser Matjaž Zupančič opozarja na dvoumnost in dvoplastnost besedila, ki ga je v slovenski jezik prevedel Mate Dolenc, saj je na eni strani igra izrazito družbeno kritična, po drugi strani pa se v drami vse bolj izrisujejo tudi psihološki portreti brezimnih in le oštevilčenih likov. Ti naj bi bili papirnati le na prvi pogled, Zupančič pa jim je tudi na vajah posvečal veliko pozornosti.

Beseda o avtorju
Reginald Rose, ki se je rodil leta 1920 v New Yorku, je eden najvidnejših dramatikov, ki ga odlikuje izjemna veščina pisanja televizijskih dram, nadaljevank in nanizank. Roseove igre se živo zavzemajo za socialna in politična vprašanja, ki se jih je lotil popolnoma neposredno. Ob številnih drugih priznanjih je bil šestkrat nominiran za nagrado emmy, trikrat pa jo je tudi prejel. Rose je Dvanajst jeznih mož napisal kot televizijsko dramo, po njej pa je bil leta 1957 posnet tudi film s Henryjem Fondo v glavni vlogi.