Foto:
Foto:
Tadeusz Kantor: Vodonosec (1989).

Gre za enega največjih poljskih umetnikov druge polovice 20. stoletja, katerega opus je tokrat prvič predstavljen slovenskemu občinstvu. V gledališkem muzeju se tako s pomočjo rekonstrukcij scen in zbirko fotografij lahko seznanimo z njegovim ilegalnim gledališčem. V Mestni galeriji je predstavljena Kantorjeva ustvarjalnost med letoma 1945-1990, v prostorih stalne zbirke Mestne galerije na Cankarjevem nabrežju pa so na ogled fotografije s predstav.

Center za dokumentiranje umetnosti
Razstava, ki jo je v Mestni galeriji odprl veleposlanik Poljske v Ljubljani Janusz Jesionek, je nastala v sodelovanju s Cricoteko, Centrom za dokumentiranje umetnosti Tadeusza Kantorja iz Krakova.

Prve predstave v zasebnih stanovanjih
Tako gledališko kot likovno delo Tadeusza Kantorja (1915-1990) je v Sloveniji slabo poznano. Poljski umetnik, ki je med drugim sodeloval tudi na mednarodnem gledališkem festivalu v Bitefu in imel samostojno razstavo v New Yorku, gledališča ni razumel kot razvedrila. Njegovi teatrski začetki segajo k Teatru Podziemny, s katerim je v zasebnih stanovanjih v Krakovu pripravil dve uprizoritvi. Eno so kritiki raztrgali, druga ga je povzdignila med vzhajajoče zvezde.

Prelomni Mrtvi razred
Po vojni je delal kot scenograf v tradicionalnem gledališču, slavo pa dosegel razmeroma pozno s predstavo Mrtvi razred. Ta je leta 1975 postala velika uspešnica gledališča Cricot 2, s katerim se je Kantor dokončno vpisal v gledališko zgodovino 20. stoletja.