Kot je znano, naj bi bila sreda za Iva Bana zadnji dan na položaju ravnatelja SNG Drama Ljubljana; ministrica za kulturo Majda Širca je do imenovanja njegovega naslednika za vršilca dolžnosti ravnatelja imenovala pravnika Petra Sotoška. A razrešitev se ne bo zgodila, je prepričana pravna pooblaščenka kolektiva in ravnatelja SNG Drama Ljubljana Ana Iglič.
"Situacije ne bomo reševali kot ljudska straža v Ambrusu, ampak pravno," sta Ban in Igličeva zatrdila na današnji tiskovni konferenci, ki je bila sicer prvenstveno namenjena predstavitvi nove sezone osrednjega slovenskega gledališča. Če bo jutri prišel na delo Peter Sotošek, ki še nima sklenjene pogodbe o zaposlitvi, bo to kršitev 5. člena zakona o preprečevanju dela na črno, opozarja Igličeva, za kar je zagrožena kazen 20.000 evrov, ki bi jo morala poravnati Drama.
Delo na črno?
Še nekaj časa bo tako lahko edini zakoniti ravnatelj drame Ban, poudarja Igličeva, ki prav tako napoveduje, da bo jutri, če bo šlo tako daleč, klicala tudi inšpekcijo za delo. Na vprašanje, ali bo tudi v petek še prišel v službo, Ban nedvoumno odgovarja: "Seveda. Čeprav mi ministrica očita, da slabo gospodarim, moram preprečiti, da bi bila Drama kaznovana z 20 tisoč evri kazni, kar bi se zgodilo, če bi "tisti človek" tukaj delal na črno. Pa naj bo še tako zvest Zaresov podanik, upam, da bo na koncu vendarle prevladalo pravo."
Ana Iglič: "Na ministrstvu radi mešajo svoje pristojnosti in pristojnosti vlade"
Igličeva je pojasnila, da je ministrica Širca sicer izdala sklep o razrešitvi, hkrati pa se ni odločalo o razveljavitvi odločbe o imenovanju Bana na mesto ravnatelja Drame, ki pa velja do leta 2013. Če bi želeli Banu dati odpoved, bi morali najprej odpraviti omenjeno odločbo, česar pa niso storili. Poleg tega za to ni pristojna ministrica, ampak vlada, je pojasnila Igličeva. Direktorja Drame namreč imenuje minister za kulturo, vršilca dolžnosti direktorja pa ustanovitelj ustanove, torej vlada.
Odziv Ministrstva za kulturo na očitke Ane Inglič:
Ministrstvo za kulturo v celoti zavrača očitke Ane Iglič o nepravilno vodenem postopku razrešitve ravnatelja SNG Drama, očitke o nepristojnosti ministrice za kulturo za vodenje navedenega postopka in očitke o delu na črno.
Ministrstvo za kulturo obenem obžaluje, da pooblaščenka Ivana Miroslava Bana in sindikata ne loči med postopkom razrešitve ravnatelja javnega zavoda in postopkom odpovedi pogodbe o zaposlitvi ravnatelju javnega zavoda.
Zato Ministrstvo za kulturo pojasnjuje postopke, ki sledijo razrešitvi ravnatelja:
1. Na podlagi sklepa o razrešitvi svet SNG Drama Ivanu Miroslavu Banu odpove pogodbo o zaposlitvi za opravljanje funkcije ravnatelja.
2. Svet SNG Drama Ivanu Miroslavu Banu istočasno ponudi novo pogodbo o zaposlitvi za ustrezno delovno mesto, saj je imel Ivan Miroslav Ban pred nastopom mandata ravnatelja s SNG Drama sklenjeno delovno razmerje za nedoločen čas.
3. Novi vršilec dolžnosti z Ivanom Miroslavom Banom sklene pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas.
4. Svet SNG Drama na podlagi predhodnega soglasja ministrice za kulturo z vršilcem dolžnosti sklene pogodbo o zaposlitvi z dnem nastopa funkcije. Sicer pa velja omeniti, da je Ivan Miroslav Ban mandat ravnatelja SNG Drama nastopil dne 4. 9. 2008, pogodba o zaposlitvi pa je bila sklenjena dne 16. 9. 2008.
Sporni sta uporaba službenega avtomobila in kartice
Ban se je dotaknil tudi konkretnih obtožb kršitev predpisov, za dosledno izvrševanje katerih bi moral skrbeti prav ravnatelj sam. "Priznavam, da sem ga polomil," zdaj pravi za obdobje štirih mesecev v letu 2010, ko je uporabljal službeni avtomobil in kreditno kartico, čeprav poudarja, da je vse stroške vedno sproti poravnal, zato bi bilo težko govoriti o tem, da je povzročal "gospodarsko škodo". "Mediji pišejo, kot da je Ivo Ban samo službeni avto vozil in samo službeno kartico vlekel, pa počel čisto nič drugega."
"Imamo res več zakonov? Enega za politike, drugega za ljudi, ki niso preveč priljubljeni, in tretjega za navadne državljane?" se pri tem sprašuje Igličeva, ki je ob tem opozorila na po njenem mnenju še bolj neodgovorno ravnanje z javnimi sredstvi ministrice Širca.
Igralci stojijo za Banom
Z razrešitvijo Bana se ne strinja niti večina zaposlenih v ljubljanski Drami; po besedah sindikalnega zastopnika Toneta Kuzme naj bi jo podprlo le 8 od 135 uslužbencev. Osebno sta prišla na tiskovno konferenco svojo podporo izrazit igralca Janez Škof in Marko Okorn. "Takšno poseganje v delovanje teatra se mi zdi skrajno neodgovorno, pobalinsko in otročje," se je razburil Škof, ki ga moti "tako ignoranca do človeka kot tudi ignoranca do ustanove". Ne predstavlja si namreč, kako bi Sotošek, ki po njegovih besedah ne pozna niti igralcev niti režiserjev niti ustroja Drame, sploh lahko sestavil program za sezono 2012/13. Naj bo to prepuščeno trem hišnim dramaturginjam, ki imajo med seboj zelo različne umetniške vizije, se sprašuje.
Pri zamenjavi direktorja nacionalne ustanove s pravnikom je "deplasirano in nebulozno govoriti o pravni državi", je bil prav tako oster Okorn. "Škoda v nacionalnem teatru bo težko popravljiva."
Ban je mesto ravnatelja zasedel septembra 2008 in na njem nasledil Janeza Pipana. Zamenjava moža, ki je osrednjo slovensko gledališko hišo pred tem vodil 12 let, je tedaj močno vznemirila kulturno javnost, saj naj bi Pipan storil veliko, da se je Drama približala formatu modernega evropskega gledališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje