Roman Kandid ali optimizem je satira na račun filozofskega optimizma Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Foto: SNG Maribor
Roman Kandid ali optimizem je satira na račun filozofskega optimizma Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Foto: SNG Maribor
Kandid ali optimizem
Predstavo Kandid ali optimizem spremlja glasba, katere avtor je Boštjan Gombač. Foto: SNG Maribor
Treba je obdelovati svoj vrt!

Gre za dramsko priredbo znamenitega romana Kandid ali optimizem, ki ga je v svojih zrelih letih napisal Voltaire in ki je nastal kot ostra satira na metafizični optimizem nemškega filozofa Leibniza. Ta - kot tudi poznejši predstavniki nemškega idealizma, ki je kulminiral v Heglovi filozofiji - je verjel, da svetu vlada harmoničen red, naš svet pa je najboljši izmed vseh mogočih svetov. Kako zelo se je motil, lahko vidimo v predstavi pod režijskim vodstvom Ivane Djilas.

Filozofija, ki te nasmeji
Djilasova, ki je skupaj s Tatjano Doma tudi avtorica adaptacije izvirnega romana, je pred premiero povedala, da morda gledalci pričakujejo filozofsko delo, vendar pa želi teater občinstvo tokrat predvsem nasmejati. Poudarek bo torej verjetno na živahnih pustolovščinah mladega Kandida, ki je "dokaj zdrave pameti in najbolj preprostega duha". Gre torej za zgodbo o liku v maniri von Grimmelshausnovega Simpliciusa Simplicissimusa, kateremu je vstop v omikano civilizacijo omogočil puščavnik, ki je o njem dejal: "Ti moj ljubi Bog! Zdaj šele vidim, kakšna velika milost in dobrota je, če komu podeliš spoznanje, in kako ničev je človek, kateremu ga odrečeš." (von Grimmelshausen, H. J. Christoph: Simplicius Simplicissimus).

Vendar pa našega Kandida ne uči puščavnik, ampak vzgojitelj Pangloss, ki mladeniču dopoveduje, da je vse na tem svetu ustvarjeno v najboljši namen. Po izgnanstvu z gradu, ki sledi zasačenju Kandida pri ljubimkanju s Kunigundo, Kandid v praksi spoznava in preverja učiteljeve optimistične nauke in kmalu dospe do spoznanja, da je resnično življenje zelo drugačno od teoretične filozofije. Drama je polna čudežnih preobratov in se tudi konča kot pravljica. Kot pravljica z napako, kot so zapisali v SNG-ju Maribor.

Nenehni spopad z oblastjo in neumnostjo
Kandid ali optimizem je delo, s katerim je pronicljivi razsvetljenski mislec Voltaire (rojen kot Francois-Marie Arouet) dosegel vrhunec svoje ustvarjalnosti in ki morda najbolj zaznamuje prav žanr filozofskega romana. Njegov obsežni opus sicer zajema še številne satire, eseje, novele, igre ter zgodovinske in druge znanstvene študije, Voltairovo življenje pa je zaznamovalo tudi neutrudno spopadanje z oblastjo v imenu humanizma razsvetljenske šole.

P. B.
Treba je obdelovati svoj vrt!