Velika zgodovinska viteška igra se po mnenju strokovne žirije 43. BS v izvedbi ljubljanske Drame kaže v dovršeni, novi, navdahnjeni vizualni podobi in z ljubeznivo ironijo gledalcem današnjega časa odstira hermetične svetove dramskega besedila ter na povsem presenetljiv in gledališko učinkovit način približa Kleistov miselni svet sodobnosti. Foto: Drama/Peter Uhan
Velika zgodovinska viteška igra se po mnenju strokovne žirije 43. BS v izvedbi ljubljanske Drame kaže v dovršeni, novi, navdahnjeni vizualni podobi in z ljubeznivo ironijo gledalcem današnjega časa odstira hermetične svetove dramskega besedila ter na povsem presenetljiv in gledališko učinkovit način približa Kleistov miselni svet sodobnosti. Foto: Drama/Peter Uhan
Aleksander Valič
Vrhunec zaključka 43. Borštnikovega srečanja: govor Aleksandra Valiča, letošnjega dobitnika Borštnikovega prstana. Foto: MMC RTV SLO
Veronika Drolc
Veronika Drolc (na posnetku s podelitve) in Marko Mandić iz zmagovalne predstave sta postala dobitnika igralskih priznanj. Foto: MMC RTV SLO
Janko Petrovec
Janko Petrovec je v Samomorilcu po mnenju žirije 43. BS Semjona Semjonoviča Podsekalnikova ustvaril kot slehernika, ki hlepi za priložnostmi, da bi se vzpostavil kot posameznik. Foto: MMC RTV SLO
Jernej Šugman
Bojevnik, vodja, oče, blaznež, razdivjanec … vse to in veliko več je Jernej Šugman kot Tit Andronik. Foto: MMC RTV SLO
Borštnikovi nagrajenci

Režiserju zmagovalne uprizoritve Francoisu-Michelu Pesentiju je predstava, katere avtor je sicer klasični nemški književnik Heinrich von Kleist, prinesla tudi nagrado za najboljšo režijo. Za vlogi v zmagovalni predstavi 43. BS sta bila nagrajena Veronika Drolc, ki je odigrala Katico, in Marko Mandić za vlogo Friderika Wetterja, grofa Strahlskega.

Poklon žirije petim izkušenejšim in eni novinki
Ostale tri od petih enakovrednih igralskih nagrad so prejeli Janko Petrovec za vlogo Semjona Semjonoviča Podsekalnikova v predstavi Samomorilec v izvedbi Slovenskega stalnega gledališča Trst, Jernej Šugman za vlogo Tita Andronika v predstavi Tit Andronik v izvedbi ljubljanske Drame in Tadej Toš za vlogo Jeana v predstavi Nosorogi v izvedbi Drame SNG Maribor.
Nagrada za mlado igralko je pripadla Arni Hadžialjević za vlogi Margerite v predstavi Osvajalec v izvedbi ljubljanske Drame in Lenke v predstavi Raztrganci/Učenci in učitelji v produkciji Mestnega gledališča Ptuj in E.P.I. Centra in koprodukciji Cankarjevega doma Ljubljana.

Nagrajenci, skriti v zaodrju
Tri enakovredne nagrade za druge dosežke so prejeli ustvarjalci predstave Raztrganci/Učenci in učitelji, ki so bili nagrajeni za idejni in receptivni premik, Leo Kulaš za kostumografijo v zmagovalni predstavi Katica iz Heilbronna ali Preizkus z ognjem in Mitja Vrhovnik Smrekar za glasbo v predstavi Mlado meso v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.

Nagrado Dominika Smoleta za prevod in dramaturgijo je prejel Primož Vitez za prevod drame Eugena Ionesca Nosorogi in dramaturgijo njene uprizoritve. Nagrado za gledališke inovacije in estetski preboj pa je strokovna žirija 43. BS v sestavi Blaž Lukan, Mario Brandolin, Gregor Butala, Maja Haderlap in Mojca Jan Zoran, ki je izbirala med 11 tekmovalnimi predstavami, dodelila Janezu Janši za koncept in režijo Slovenskega narodnega gledališča v izvedbi Maske Ljubljana.

Soglasne odločitve žirije in kvaliteten program
Kot je na razglasitvi nagrad v vlogi predsednika strokovne žirije povedal Lukan, je žirija podelila vse nagrade, svoje odločitve pa je sprejela soglasno. Soglasna v svoji odločitvi je bila tudi žirija za Borštnikov prstan v sestavi Tone Partljič, Rapa Šuklje in Peter Ternovšek.
Po besedah Lukana žirija ugotavlja, da izbor tekmovalnih predstav, ki ga je pripravila selektorica Barbara Orel, kljub svojevrstni žanrski dinamiki - ali pa ravno zaradi nje - povsem ustrezno odraža stanje v sodobnem slovenskem gledališču. Lukan je poudaril, da se žiriji zdi posebej pomembno dejstvo, da je v programu BS-a zastopana tudi produkcija, ki nastaja zunaj javnih zavodov oziroma z njimi zgolj sodeluje.

Pri tem je žirija imela v mislih uprizoritvi Slovensko narodno gledališče in Raztrganci/Učenci in učitelji, ki, tako meni žirija, "morda ravno zaradi svoje neinstitucionalne pozicije s toliko večjo, nedvoumno in angažirano močjo nagovarjata občinstvo tudi v polju družbenega in političnega".

Aleksander Valič spet v zavesti gledalcev
Kot je znano, je Borštnikov prstan, najvišje priznanje za igralske dosežke pri nas, letos dobil Aleksander Valič. Po besedah Partljiča, ki je tudi predsednik sveta BS-a, je bil Valič "vedno med tistimi zadnjimi imeni, ki so jih vse dosedanje žirije imele pred seboj na mizi".

"Priznam, da sem tudi sam njegovo ime malo odrival, čeprav nisem nikoli dvomil, da si Valič nagrado zasluži," je dejal. Kot je opozoril, je bila letošnja srečna okoliščina 60. obletnica filma Na svoji zemlji, ki je Valiča - ta bo prihodnje leto praznoval 90. rojstni dan - vrnila v zavest gledalcev.

Partljič je poudaril, da je Valič predvsem "ljudski igralec z veliko humorja". "Zelo malo je igralcev, ki imajo dar, da na kvaliteten način ljudi nasmejejo. Dober smeh v teatru je isto kot katarza v tragediji. Za to so poklicani samo nekateri igralci in Valič je med njimi," je dejal. Kot je še dodal Partljič, se mu je z izbiro Valiča za letošnjega dobitnika Borštnikovega prstana "odvalil od srca eden največjih kamnov".

Nagrade so podelili na sklepni slovesnosti 43. Borštnikovega srečanja v Veliki dvorani SNG Maribor, ki sta jo neposredno prenašala tudi nacionalna televizija in radio. Scenarij zanjo je napisal Partljič, povezovala pa sta jo Lara Jankovič in Viktor Meglič.

A. K.

Utrinke s sklepne slovesnosti si oglejte v fotogaleriji spodaj:

Borštnikovi nagrajenci