Foto:
Foto:
Na odru nastopi okrog 250 pevcev, igralcev, baletnikov, žonglerjev ...
Kantato je Haupt postavil tudi po  idejah skladatelja in avtorja opere Carla Orffa.

Predstava je spoj umetnosti in zabave, v kateri nastopa okrog 250 umetnikov. Ti pripovedujejo zgodbo o ljubezni, sreči, rojstvu in smrti, ki se izmenjujejo v kolesju življenja, ponazorjenem s kar 17 metrov visoko trinadstropno konstrukcijo, dogajanje pa še podkrepijo številni svetlobnimi in pirotehničnimi učinki. Opera je zaživela v ljubljanski Hali Tivoli. Po zasnovi skladatelja Carla Orffa jo je leta 1995 premierno postavil Walter Haupt.

Srednjeveška besedila in moderna tehnika
Orff je temelje za opero našel v srednjeveških besedilih, shranjenih v nekem samostanu blizu Münchna. Sprva besedila med seboj niso bila povezana, a jih je skladatelj združil v enovito zgodbo o lepotah in težavah življenja. Orff se je držal postavitve v srednji vek, saj naj bi po njegovem mnenju prav ta čas najbolj izžareval življenjsko radost in veselje do življenja. V predstavi vlada božanstvo sreče Fortuna, ki se bori z lakoto, kugo in drugimi bolestmi, svojo vlogo pa odigrajo tudi letni časi, življenje in smrt.

250 nastopajočih
Ideje, kako monumentalno opero postaviti na oder, je imel že skladatelj sam, a njene premierne uprizoritve ni nikoli dočakal. Režiser in dirigent predstave Walter Haupt je njegove ideje upošteval in opero so krstno uprizorili prav v letu, ko bi Orff praznoval 100 let. Občinstvo na Königsplatzu v Münchnu je bilo navdušeno in okrog 250 nastopajočih je krenilo na svetovno turnejo, ki je trajala od leta 1995 do preloma tisočletja. Njena slava pa ni zamrla in od letošnjega poletja so baletniki, operni pevci, orkester, igralci in tehniki spet na poti.

Poustvarjalci predvsem z vzhoda Evrope
Pod Hauptovim vodstvom po svetu potuje ekipa glasbenikov predvsem iz Srednje in Vzhodne Evrope. Zbor in orkester prihajata iz Prage, s Češke sta tudi tenorist Jiři Kubik in baritonist Nikolaj Višnjakov, sopranistka Ramona Eremia pa predstavlja romunsko šolo petja. Za sceno in kostume je poskrbel bolgarski arhitekt Mihail Černajev. Za baletne plesalce je moral ustvariti kar 300 kostumov, ki prispevajo svoj delež k tudi sicer izredno raznoliki in razkošni vizualni postavitvi opere.

Večmilijonsko Hauptovo občinstvo
Walter Haupt, ki se je drzno lotil postavitve, je že 37 let zaposlen v Bavarski operi v Münchnu, kot dirigent pa se je predstavil že zelo številnemu občinstvu, saj naj bi si Carmino Burano po nekaterih podatkih ogledalo že skoraj milijon ljudi, medtem ko je delo Klangwolke dirigiral že pred skupno petimi milijoni ljudi. Haupt se je med drugim podpisal tudi pod operi Pier Paolo ... in Marat.