Predstava Rudolf - Afera Mayerling razkriva eno najzloglasnejših afer, v katere so bili vpleteni Habsburžani. Foto: EPA
Predstava Rudolf - Afera Mayerling razkriva eno najzloglasnejših afer, v katere so bili vpleteni Habsburžani. Foto: EPA
Rudolf - Affaire Mayerling
Rudolfa je k poroki z belgijsko princeso Stephanie prisilil oče, cesar Franc Jožef, vendar se je v zakonu nezadovoljni Rudolf raje zabaval z drugimi ženskami. Foto: EPA

Frank Wildhorn in Jack Murphy sta novi muzikal spletla okoli tako imenovane afere Mayerling, ki je ime dobila po gradiču v Spodnji Avstriji, v katerem sta skupaj umrla ljubimca kronski princ Rudolf in njegova ljubica, takrat komaj 17-letna baronica Maria von Vetsera. Nova produkcija gledališča Raimund je mednarodni projekt - predstavo režira David Leveaux, koreograf je John O'Connell, scenografijo je zasnoval Mike Britton, kostume pa Laura Hopkins.

V nenehnem sporu z očetom
Življenje kronskega princa Rudolfa, sina cesarja Franca Jožefa, je bilo vse prej kot srečno. S cesarjem, ki ga je velik del ljudstva oboževal in so ga celo Slovenci, katerim ni zagotovil nobenih političnih svoboščin, imenovali za svojega političnega očeta, je bil Rudolf nenehno v sporih. Odkrito je simpatiziral z liberalci in veliko bolj kot politika ga je zanimala znanost. Ukvarjal se je z ornitologijo, strastno je potoval (pogosto tudi pod izmišljenim imenom) in dal pobudo za enciklopedijo Avstro-Ogrske z naslovom Die österreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild (Avstrijsko-ogrska monarhija v besedi in sliki). Tudi z ženo, z belgijsko princeso Stephanie - v poroko z njo je Rudolfa prisilil Franc Jožef -se ni razumel. Ko je bila Stephanie noseča, se je Rudolf zabaval s prijatelji in lahkimi dekleti in si tako tudi 'nakopal' gonorejo, s katero je okužil tudi soprogo.
Samomor, ki je omajal zaupanje v vladarsko družino
Veliko bolj kot k Stephanie, ki si je ljubimca našla v odovelem grofu Arturju Potockem, je Rudolfa vleklo k mladi Marii von Vetsera. Z njo je odšel tudi v smrt. Burna afera se je končala v noči z 29. na 30. januar 1889, ko je Rudolf, ki je bil nagnjen k naglemu menjavanju razpoloženja, najprej ustrelil sedemnajstletnico, nato pa še sebe. O tej usodni noči je ostalo mnogo nepojasnjenega. Vse priče so namreč trmasto molčale o vsem, kar se je tiste dni dogajalo na gradu Mayerling, čeprav je šlo za afero, ki je vplivala tudi na politiko. Samomor neuravnovešenega prestolonaslednika in obenem edinega sina Franca Jožefa je namreč močno omajal zaupanje ljudi v dvojno monarhijo in njeno dinastijo.
Polona Balantič