To potrjuje univerzalnost besedila, ki ga ob svoji 70-letnici v središče razstave postavlja Slovenski gledališki inštitut.
Jubilej, ki se veže na ustanovitev predhodnika, Slovenskega gledališkega muzeja, proslavljajo z razstavo z naslovom 40 let sem delal: Iz naših zbirk: Hlapec Jernej – od Cankarja do Skrbinška in Delaka. Razstava se osredotoča na dramatizacijo povesti. Začenja se z dramatizacijo, ki je nastala pred natanko stoletjem: leta 1922 jo je napisal vsestranski gledališki ustvarjalec Milan Skrbinšek, drugo najpomembnejšo dramatizacijo povesti je leta 1932 napisal avantgardist Ferdo Delak. Ta je bila uprizorjena na številnih ljubiteljskih in poklicnih odrih ne le v Sloveniji, ampak tudi na območju nekdanje Jugoslavije in celo v Buenos Airesu.
Na razstavi, ki sta jo pripravila Tea Rogelj in Aldo Milohnić, so na ogled izbrana gradiva iz zbirk Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja, med drugim tipkopisi in knjižne izdaje dramatizacij, scenske skice, skice za projekcije, lepaki, gledališki listi in fotografije uprizoritev, ki so pospremili številne postavitve Skrbinškovih in Delakovih priredb Hlapca Jerneja.
Razstavo odpirajo na dan, na katerega je bil pred 70 leti ustanovljen Slovenski gledališki muzej, zdaj imenovan Slovenski gledališki inštitut. Slavnostni govornik na današnjem odprtju bo nekdanji direktor muzeja Ivo Svetina, so sporočili z inštituta.
Slovenski gledališki inštitut v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo napovedujejo tudi publikacijo 40 let sem delal: dramatizacije in priredbe Cankarjevega Hlapca Jerneja. V njej bosta ponatisnjeni prvi izdaji dveh ključnih dramatizacij – Skrbinškove in Delakove. Vsebovala bo tudi spremno študijo in seznam domačih in tujih dramatizacij, priredb in uprizoritev Hlapca Jerneja ter fotografije s predstav in drugo vizualno gradivo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje