Foto:
Foto:

"Ples je izvirna najstarejša oblika človeškega izražanja. Prek telesa in fizičnega jezika je človek močno povezan s čustvenimi in duhovnimi svetovi. V tradicionalni kulturi aboriginov je jedro, nekakšna oblika posvečene medicine. Ples je ukoreninjen v zemljo, povezan z delom matere Zemlje. Je univerzalen jezik. Predstavlja človeško identiteto in praznovanje človeškega duha. Ples je umetniško srce krvnega sorodstva in posvečeno univerzalno zdravilo."

23. praznovanje plesa
Unesco je pred 22 leti za svetovni dan plesa izbral 29. april, dan, na katerega se je leta 1727 rodil tvorec modernega baleta Jean-Georges Noverre. Po tradiciji na ta dan poslanico napiše ena od izbranih velikih plesnih ali baletnih zvezd. Prvo poslanico je napisal slovenski teoretik in zgodovinar plesa dr. Henrik Neubauer, svoje misli o plesu pa so med drugim zapisali tudi Merce Cunningham, Maja Pliseckaja, Maurice Bejart in lani Mats Ek.

Spoj aboriginske tradicije in sodobnega plesa
39-letni Stephen Page je postal prepoznaven z delom s Plesnim gledališčem Bangarra, ki ga je prevzel leta 1995, do leta 1991 pa je plesal pri Plesni skupini (Dance Company) v Sydneyju. Page izvira iz aboriginske skupnosti, zato v svojem delu aboriginsko tradicijo posebnega ritma, korakov in oblik povezuje z urbanim življenjem in sodobnim plesom, ki je skupini prinesla slavo in občudovanje. Posebno velik uspeh je dosegla ob odprtju in zaprtju olimpijskih iger v Sydneyu, občuduje pa jo tudi občinstvo na vseh večjih festivalih po svetu. Page je letos tudi umetniški vodja festivala v Adelajdi.