Kamišibaj je japonska metoda pripovedovanja zgodb
Na Japonskem so budistični menihi ob slikah na svitkih pripovedovali svete zgodbe, od koder so tudi korenine kamišibaja. Gre za japonsko umetniško obliko pripovedovanja zgodb ob slikah na malem lesenem odru.
Ta tehnika pripovedovanja zgodb združuje umetnost pripovedovanja in vizualno umetnost. Beseda "kamišibaj" izhaja iz japonskih besed kami (papir) in shibai (drama), kar dobesedno pomeni "papirnata drama".
Gre torej za pripovedovanje zgodb s slikami. Pri kamišibaju pripovedovalec pripoveduje zgodbo ob pomoči niza ilustracij, ki so narisane na večjih kartonih. Vsaka ilustracija prikazuje eno sceno zgodbe.
Nepogrešljiv je leseni oder (butaj). Ilustracije so vstavljene v lesen oder, imenovan butaj. Butaj je majhna, prenosna škatla z vratci, skozi katera pripovedovalec vleče slike iz zgornje strani in jih menjava glede na potek zgodbe.
Ustvari se posebna interaktivnost in zanimivo vzdušje, ki je blizu otrokom
Kamišibaj ni samo vizualna pripoved, ampak tudi interaktivna. Pripovedovalec s svojim glasom, mimiko in govorico telesa pripomore k dramatizaciji zgodbe, kar pritegne pozornost poslušalcev, še posebej seveda otrok.
Kamišibaj je bil posebej priljubljen v času pred drugo svetovno vojno in po njej. Kamišibaj pripovedovalci so pogosto potovali iz kraja v kraj s svojim lesenim odrom, ki so ga prevažali na kolesu, in pripovedovali zgodbe otrokom na ulici.
Kamišibaj se danes uporablja predvsem v šolstvu, knjižnicah in kulturnih centrih kot izobraževalna tehnika. Otroci skozi vizualno in zvočno izkušnjo lažje spremljajo zgodbo, hkrati pa je kamišibaj priljubljen med učitelji, saj omogoča kreativno vključevanje otrok v proces pripovedovanja. Poleg tega se uporablja tudi v gledališču, literaturi in na dogodkih, kjer se poudarja pripovedovanje zgodb.
Otroci si zgodbe na takšen način veliko bolj zapomnijo
Danes ta zanimiva umetniška oblika spet pridobiva na veljavi in se je razširila po vsem svetu.
Program letošnjega sedmega festivala Kamišibaj v Piranu
Festival je v celoti brezplačen in bo potekal na različnih lokacijah v središču Pirana od 22. 8. do 25. 8. 2024.
Četrtek, 22. 8. 2024
10.30 - Židovski trg Piran: Za none, nonice in njihove mikene
Petek, 23. 8. 24
19.30 - Križni hodnik Minoritskega samostana Sv. Frančiška: Svečana otvoritev festivala in kmišibajske predstave
22.30 Kulturni center Mediadom Pyrhani : Kamišibaj za odrasle
Sobota, 24. 8. 24
19.30 - Židovski trg Piran : Večer kamišibaja za družine
Nedelja, 25. 8. 24
19.30 Križni hodnik Minoritskega samostana Sv. Frančiška
Kamišibajski družinski program ter slovesni zaključek festivala s podelitvijo nagrade občinstva "Beli delfin"
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje