Foto:
Foto:

Igro, ki po besedah dramatika pripoveduje o popotovanju po nikogaršnji zemlji telesa in duha, so premierno izvedli na odru SNG Nova Gorica. Fišer je skušal ustvariti delo, ki bi občinstvo spodbudilo k premisleku o težavah, s katerimi se morajo v življenju spopadati razseljenci.

Italijanski književnik je bil Fišerjeva muza
K raziskovanju fenomena razseljenstva sta Fišerja spodbudila življenje in literarni opus italijanskega pisatelja Prima Levija. Slednji je kot Jud v drugi svetovni vojni spoznal najhujše razsežnosti načrtnega podpihovanja rasne nestrpnosti. V svojih delih je tako popisal lastno doživljanje grozot, ki so jih doživeli preganjani Judje v obdobju nacističnega totalitarizma, opisal pa je tudi, kako so tako zatirani ljudje oživljali svobodo in kako so se spoprijemali z željo po vrnitvi v rodne kraje.

Pohvalimo se lahko z dvema prevodoma
V slovenskem prevodu lahko posežemo po dveh Levijevih književnih delih, in sicer po knjigi Ali je to človek? in po delu Premirje. V prvem delu se je avtor vpraševal, katera je spodnja meja človeka vrednega življenja, za katero se še splača trpeti muke in si prizadevati za preživetje. Premirje pa preveva bolj komičen duh, saj popisuje številne posrečene doživljaje, katere na svojem vračanju domov doživijo taboriščniki.

Mitologija vedno začini vsebino
Fišerjeva postavitev ni neposredna prestavitev Levijevih literarnih dosežkov na odrsko prizorišče. Slovenski dramatik si je namreč dovolil številne avtorske posege, ki jih je nadgradil z množico mitoloških navezav na obravnavano tematiko, kar je igro povezalo v bogato celoto.

Dramo je režiral Janusz Kica, ki je glavno nalogo namenil Radošu Bolčini, na odru pa se bodo skušali znajti tudi Ivo Barišič, Alida Bevk, Lara Jankovič, Brane Šturbej in še nekateri.