Foto:
Foto:
Člani družine se nenehno zapletajo v nenavadne prigode.
Dušan Kovačević je igro napisal že v študentskih letih.

Ob premieri so gledalci lahko spremljali prigode srbske družine Topalović, katere člani so vsi zaposleni v domačem pogrebniškem podjetju. Navidezno družinsko slogo pa kmalu uničijo nepričakovane peripetije, posebno ljubezen najmlajšega sina in smrt najstarejšega člana, ki prinese trd, a neznosno zabaven boj za družinsko dediščino.

Pet članov družine Topalović
V Novi Gorici so režijo zaupali srbskemu režiserju Dejanu Mijaču, ta pa si je za predstavnike ugledne družine izbral Staneta Lebana, Antona Petjeta, Iva Barišiča, Bineta Matoha in Primoža Pirnata, ljubko Kristino, ki osvoji srce najmlajšega sina, pa je zaigrala Helena Peršuh.

Srbski režiser za srbsko komedijo
Leta 1934 rojeni Dejan Mijač velja za enega najboljših sodobnih srbskih režiserjev. Sloves vrhunskega režiserja pa ni prišel sam od sebe, saj se je Mijač v skoraj petih desetletjih delovanja v svetu gledališča kot režiser podpisal pod več kot 130 produkcij. Kljub ne več rani mladosti pa njegov režiserski duh ni izgubil ostrine, zaradi katere si Mijač upa na oder postaviti tudi zelo šokantne prizore.

Ko mu je lani ob odprtju prenovljenega Jugoslovenskega dramskega pozorišta pripadla čast režiranja Rodoljubcev srbskega avtorja Jovana Sterije Popovića in je v uvodnem prizoru bager po odru porival kopico trupel, je občinstvo obnemelo, mediji pa so zaradi še ne v pozabo zakopane vojne tragedije na Balkanu dolgo pisali o dogodku.

Senca uspešnega filma
Zgodba Dušana Kovačevića je že pred desetletji, ko je bil po njeni predlogi posnet izvrsten film, povsem prevzela jugoslovansko občinstvo. Posrečena zmes črnega humorja, začinjenega z vrsto stereotipov o zaostalem srbskem podeželju, je razorožila še tako zakrknjene slabovoljneže. Ravno zaradi filmske uspešnice je bila režija tokratne postavitve za Mijača zagotovo velik izziv, saj bodo starejši obiskovalci novogoriškega gledališkega hrama zagotovo primerjali igro in film, katerega kakovost bo težko preseči.

Močna družbena kritika, skrita v humor
Čeprav dramo zaznamuje predvsem polna mera humorja, pa je Dušan Kovačević poudaril, da je želel z njo podati oster politični komentar. Po njegovem zatrjevanju igra namreč sporoča, da človek, ki se rodi v gnili partijski državi, podobni pogrebnemu podjetju, nima možnosti za uspeh v živjenju. Uspe lahko le, če sledi mafijskim načelom napredovanja v družbi in postane ugleden partijec oziroma po Kovačevićevih besedah državni grobar.