Nekoč smo govorili, da je razum rešitev za vse, a videti je, da je njegovo mesto prevzela norija. Foto: Ad Hoc
Nekoč smo govorili, da je razum rešitev za vse, a videti je, da je njegovo mesto prevzela norija. Foto: Ad Hoc
Srečen konec sveta
V predstavi Srečen konec sveta Mitja Lovše išče resnico o stanju sveta danes in njegovi usodi. Foto: Ad Hoc

V predstavi Srečen konec sveta, ki jo bodo danes ob 20.00 in nato še v dveh ponovitvah 25. in 29. maja ob isti uri uprizorili na odru KUD-a France Prešeren, trije protagonisti v dvanajstih apokaliptičnih prizorih popeljejo skozi sodobno percepcijo svetovne norosti, ki se odraža v krajevnem dogajanju predvsem pri nas, vendar tudi drugod po svetu. Gre za težavo vsega sveta, opažajo gledališčniki, morda ni toliko navzoča na Antarktiki, čeprav se zdi, da so tudi pingvini kar dovzetni za svetovne težave.
Humor je razum, ki se mu je zmešalo
Da Marsovci obstajajo, ni več skrivnost, saj že dalj časa slišimo samo o tem, kako so stvari slabe in kako bodo kvečjemu še slabše. Vse mogoče avtoritete govorijo o težkih časih in o propadu ter pri tem po tihem upajo, da bodo njihove rešitve zato delovale, čeprav vanje niti sami ne zaupajo. Obenem se izgublja smisel, ker nihče več ne ve, kaj bo sledilo in posledično se zdi vse nesmiselno, tudi suicidalnost in naključne nesreče. Gotovosti ni več, optimizem pojenja. Kaj storiti? Se vdati malodušju, prepustiti jezi? Ali naj lovi difo dokle, ki, mimogrede, obstajajo in niso plod domišljije nevestnih lovcev, pišejo ustvarjalci predstave. Rešitev je, pravijo, v citatu Groucha Marxa, ki je dejal: 'Humor je razum, ki se mu je zmešalo.'
Predstava Srečen konec sveta tako vzame s humorjem in ironijo v precep sodobno stanje sveta. Igrajo Uroš Potočnik, Miha Brajnik in Gorka Berden, pod glasbo se podpisuje Peter Žargi, vokalistka je Sara Knežević, za tehnično podporo skrbi Janez Polc.