Solistika je glasbeno-igrana predstava za dva solista in neomejeno število inštrumentov. Foto: Nejc Saje
Solistika je glasbeno-igrana predstava za dva solista in neomejeno število inštrumentov. Foto: Nejc Saje
Na Mali sceni MGL-ja spremljamo predstavo, ki se navezuje na tradicijo glasbenih klovnov. Foto: Nejc Saje
Enaga so gojenci v internatu obmetavali s premogom, oče drugega, ki je bil od malega član orkestra ljudske vojske, je izumil multipli privez klavne živine, tretji je ne vedno povsem razumljeni borec v mnogo literarnih društvih. To so trije liki iz predstave Solistika. Foto: Nejc Saje

Trije umetniki (dva solista – individualista, poustvarjalca – in samozvani pesnik) se skozi glasbo sprehodijo od tekmovanja, obveznega programa, improvizacije, skupnega muziciranja, uporabne glasbe, skozi odkrivanje moderne umetnosti do končnega jam-sessiona.

O predstavi Solistika.

Pod naslovom Solistika smo si na Mali sceni MGL-ja ogledali avtorski projekt igralca in režiserja Braneta Završana ter glasbenikov Boštjana Gombača in Marka Brdnika. Solistika je predstava, iz katere je govorjena beseda skoraj povsem 'izgnana', zato pa sta toliko bolj navzoča glasba in gib; oboje skupaj pa tvori zanimivo navezavo na tradicijo glasbenih klovnov, enega najstarejših zabavnih žanrov, katerega kleč je duhovito in predvsem virtuozno izvajanje glasbe.

Klasika, zaigrana z nenavadnimi instrumenti
Glasba, ki jo spremljamo v predstavi za dva solista in neomejeno število instrumentov, obsega aranžmaje nekaterih vrhuncev klasične glasbe, ki jo tokrat po zamisli aranžerjev Boštjana Gombača in Marka Brdnika zaslišimo v izvedbi z nepričakovanimi instrumenti. Na odru vidimo glasbila, ki jih na koncertu klasične glasbe običajno ne vidimo. To ne preseneča, saj je zraven Boštjan Gombač, ki nas je kot večni raziskovalec nenavadnega v glasbi prepričal še kot član kolektiva Bast in skupine Terrafolk.

Glasbeniki, ki 'dišijo' po klovnih
Povzetek vsebine predstave tokrat prepustimo kar ustvarjalcem. Ti so zapisali: "Dame in gospodje, tokrat za vas glasbeniki, ki že dišijo po klovnih, enem najstarejših, najzabavnejših, najneposrednejših žanrov. Pozabite rdeče noske, klovni so resna stvar. Duhoviti virtuozi na inštrumentih, ki jih navadno ne vidite na koncertu resne glasbe. Pa to ni le koncert, je tudi tekmovanje glasbenih solistov, ki želijo dati kar največ od sebe. Iznajdljivost in zapleti so neizogibni. Danes se tukaj, samo za vas, krešejo samoljubje, tekmovalnost, dokazovanje, podtikanja, pa vendar občutljivost in končna združitev talentov v virtuozne kulminacije. Pridite, bodite občinstvo v neposrednem črno-belem radijskem prenosu."

Trije 'čudni' liki
V tej predstavi se na odru pojavijo trije liki. Prvi med njimi je Herman Jež mlajši, amaterski pisatelj, pesnik in ljubitelj glasbe, ki izhaja iz akademske družine, kar je porodilo tudi njegovo ljubezen do umetnosti, katero vztrajno neguje.

Drugi lik je Filip Šporbauer. Prihaja iz majhnega kraja Šmartno ob Selah za Logom pri Jezeru. Mladost je preživel v podružnični glasbeni šoli, ki jo je vodil njegov stric, v zavodu in internatu, kjer so ga hišnik in drugi gojenci obmetavali s premogom. A ves čas je vadil in kot harmonikar je končno zaslovel tudi na tujem. Na lepem je opustil harmonikarsko kariero; danes se vrača.

Tretji lik je Mihail Lento iz revne družine bogatih talentov. Njegov oče je bil topničarski podoficir in izumitelj multiplega priveza klavne živine, mati je življenje posvetila izpolnjevanju prijavnih obrazcev za socialno zavarovanje. Mihail se je hitro izkazal kot nadarjen glasbenik in uspel; vrhunec kariere je dosegel v pihalnem orkestru ljudske vojske, kjer je deloval od malih nog.

Pri predstavi Solistika sodelujejo tudi kostumografka Jelena Proković, dramaturginja Ivana Djilas in oblikovalec svetlobe Branko Šulc.

P. B.

Trije umetniki (dva solista – individualista, poustvarjalca – in samozvani pesnik) se skozi glasbo sprehodijo od tekmovanja, obveznega programa, improvizacije, skupnega muziciranja, uporabne glasbe, skozi odkrivanje moderne umetnosti do končnega jam-sessiona.

O predstavi Solistika.