Predstavo je Omerzu za oder priredil po istoimenskem Cankarjevem romanu. Omerzu slovi po prepoznavni estetiki, ki jo določa izrazita simbolika, polna tišin, drobnih premikov in igre svetlobe. Takšna estetika se slika tudi v predstavi Hiša Marije Pomočnice, ki je nastala v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča (SMG) in Omerzujevega umetniškega društva KONJ.
Predstava Hiša Marije Pomočnice je tudi na uradnem programu festivala Lutke 2008, ki ga bo letos uvedel trojček predstav - med njimi bo tudi nova Omerzujeva predstava Narcis in Eho.
Trnjulčica, sodobna Trnjulčica
Otroška žirija je za najboljšo razglasila Trnjulčico v produkciji Lutkovnega gledališča Ljubljana. Pravljico bratov Grimm o speči kraljični Trnjulčici, ki se je ob kolovratu zbodla v prst in zaspala za sto let, so si v Lutkovnem gledališču Ljubljana zamislili bolj sodobno. Pod režijo predstave Trnjulčica se podpisujeta slovaška ustvarjalca Katarina Aulitisova in Lubomir Piktor, ustanovitelja zasebnega gledališča Piki.
Glavno nagrado Milana Čečuka za najboljšo predstavo v celoti je prejelo Gledališče lutk iz Zadra za predstavo Planine, ki si je prislužila še nagradi za oblikovanje luči in najboljšo animacijo, piše na spletni strani festivala.
Nagrado Tiborja Seklja za predstavo z najbolj človekoljubnim sporočilom je letos prejelo belorusko lutkovno gledališče Brest za predstavo Holstomer ili priča o konju (Holstomer ali pravljica o konju). Predstava je dobila tudi nagrado za najboljšo glasbo.
Več kot 450 lutkarskih gledališč v 41 letih
Mednarodno strokovno žirijo festivala so sestavljali ugledni člani: Margareta Niculescu (Francija), Henryk Jurkowski (Poljska) ter Iva Gruić, Sanja Nikčević in Zlatko Bourek iz Hrvaške. Žirija je posebno nagrado podelila diplomantu Umetniške akademije iz Osijeka Majklu Mikoliću za predstavo Petruškini glazbeno-ljubavni jadi (Petruškine glasbeno-ljubezenske skrbi), še piše na festivalski spletni strani.
Letošnji 41. mednarodni festival gledališča lutk je v hrvaški prestolnici potekal od 29. avgusta do 5. septembra. Zgodovina festivala sega v leto 1968, ko so ga ustanovili člani zagrebškega Študentskega kluba za esperanto. V esperantu se je festival imenoval Pupteatra Internacia Festivalo, odtod tudi kratica PIF. V vseh teh letih je na festivalu nastopilo več kot 450 lutkarskih gledališč z vseh celin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje