Negativne kritike gor ali dol, predstava je tako uspešna, da bo mreža HBO njeno zadnjo ponovitev (14. marca) v živo prenašala po vsej državi. Foto: Reuters
Negativne kritike gor ali dol, predstava je tako uspešna, da bo mreža HBO njeno zadnjo ponovitev (14. marca) v živo prenašala po vsej državi. Foto: Reuters
You're welcome America. A final night with George W. Bush
Predstava se začne na koncu: 'Bush', ki se je že poslovil od Bele hiše, spleza iz helikopterja, pomaha z zmagovalnim V-jem in začne obnovo svojih let na oblasti. Foto: Reuters
Josh Brolin v filmu W
Zadnja odmevna upodobitev predsednika Busha v popkulturi je bil film Oliverja Stona. W je bila pripoved o tem, kako lahko oče napačno presodi svojega sina, kako sin trpi v senci slavnega očeta in kako človekov značaj oblikuje preplet notranjih in zunanjih dejavnikov.

Vstopnice za predstavo You're welcome America. A final night with George W. Bush (Ni za kaj, Amerika. Poslednji večer z Georgeem W. Bushem) v gledališču Cort na Broadwayu vas bi stale med 44 in 230 evri. V mestu, ki je še vedno v popolnem primežu "obamamanije", Will Ferrell nima pretežkega dela: briti norce iz morda najbolj osovraženega predsednika v ameriški zgodovini. Igralec, ki si je kariero zgradil z liki nerodnih cepcev, ki niso niti približno tako pametni, kot sami mislijo, da so, je Busha prikazal kot nekakšnega Rickyja Bobbyja (njegov iz Kraljev hitrosti) z občutno večjimi pooblastili. Predstava, ki je bolj ali manj monokomedija, je vulgarna, na mestih zelo smešna in le redko zares pikra, je nekakšen ohlapen konsenz prvih kritik.

Smešno že, pronicljivo pa niti ne
Večina (negativnih) kritik je izpostavila, da se Ferrell, ki bi si lahko prizadeval za politično satiro, raje naslanja na "poceni" humor, kakršnega smo navajeni iz njegovih filmov. "To je gledališki ekvivalent "hrane za tolažbo" za ljudi, ki bi svojega najljubšega igralca radi videli v gledališču," so zapisali v New York Postu. Ferrell je svoje oponašanje Busha v okviru NBC-jeve oddaje Saturday Night Live pilil, še preden je z verigo donosnih komedij (Elf, Kralji hitrosti: Zgodba o Rickyju Bobbyju in Drkajva skupaj) postal "težkokategornik" v Hollywoodu.

Ferrellow Bush seveda ne skopari z bušizmi, segrevanje okolja se mu zdi pravljica ("V to verjamem toliko kot v Big Foota"), je rasist ("Pravijo, da ne maram temnopoltih. Ni res. Niti pomislim ne nanje.") in zgubljen, ko beseda nanese na zunanjo politiko. Vse skupaj se konča, kot bi lahko uganili, s točo čevljev.

Od "komičnega genija" do dolgčasa
Kritik New York Timesa je bil do neke mere prizanesljiv: ocenil je, da so tisti deli predstave, ki se od "preprostega" oponašanja odmikajo na področje absurdne komedije, delo "komičnega genija" in "vredni zelo navdahnjenega stand-up nastopa". Toda, opozarja Ben Brantley, "pri tej predstavi gre bolj kot za predsednika Busha za komični lik, ki ga je izpopolnil Ferrell. Na mestih je zelo smešno, drugo šepa. Smejal sem se in zehal".

Marca gre Bush dokončno v arhive
Ferrel je že napovedal, da bo "lik" Georgea W. Busha prihodnji mesec, ko se predstava izteče, najverjetneje dokončno ukinil (v zadnjem odštevanju pred volitvami ga je zaradi izjemnega povpraševanja za SNL namreč vrnil iz upokojitve). "Najbolj zagrizeni in celo tisti zmerni oboževalci Ferrella ne bodo razočarani," so v reviji Variety zapisali o "katarzičnem, skoraj očiščevalnem slovesu" od Busha. USA Today stoji na nasprotnem bregu: Ni kaj, Amerika je po njihovem "burka brez smisla in humorja."

A. J.