Za nagrado za najboljše novo izvirno dramsko delo se bodo na festivalu, ki se je začel v Prešernovem gledališču v Kranju, potegovali še Zoran Hočevar s Pejd mal vn, Matjaž Kalan z delom Lep dan za umret, Žanina Mirčevska z Žrelom in Dragica Potočnjak z delom Za naše male dame.
Kandidati za Šeligovo nagrado
Presojevalci kakovosti
Grumovega nagrajenca in dobitnika bienalnega Gruen-Filipičevega priznanja za dosežke v dramaturgiji bodo izbrali Blaž Lukan, Maja Haderlap, Krištof Jacek Kozak, Amelia Kraigher in Marinka Poštrak, medtem ko bodo Alenka Bole Vrabec, Jaša Drnovšek in Tadeja Krečič določili najboljšo predstavo tekmovalnega programa.
Občinstvo lahko nagradi tudi spremljevalni program
Zmagovalce bodo v Kranju razglasili 1. aprila, ko bo znano tudi, koga je nagradilo občinstvo. To lahko izbira med predstavami tekmovalnega in spremljevalnega programa, v katerem so drame Bruto (Tomaž Grom), Spopad s pomladjo Borisa Pahorja (SSG Trst, režija Marko Sosič), Zadnja egoistična predstava (Mare Bulc) in Grmače Daneta Zajca (mednarodna koprodukcija ustanov Teatar &TD, ADU, EUROKAZ, EX PONTO, Globalni teater).
Posluh za aktualno kulturno in politično dogajanje
Med romanjem po slovenskih gledališčih je Orlova opazila, da je skupna značilnost novouprizorjenih predstav domačih avtorjev posluh za aktualno kulturno in politično dogajanje. To je precejšnja srememba v primerjavi z letom 2005, ko je bilo na slovenskih odrih mogoče zelo pogosto gledati dramatizacije romanov; prav dramatizacija sumerskega Epa o Gilgamešu je lani tudi odnesla Šeligovo nagrado za najboljšo predstavo leta.
"Tolažilne nagrade" pa nočejo!
Letos pa so pri pripravljanju programa za Teden slovenske drame opazili še eno "muho" slovenskih gledališč - ta nočejo biti uvrščena v spremlejvalni program. Letos je selektorica vanj uvrstila pet predstav, a bodo uprizorjene le tri. Mestno gledališče ljubljansko je sodelovanje s predstavo Dese Muck Neskončno ljubljeni moški zavrnilo, predstave Moliere, ki jo je pripravila Produkcija Muzeum, pa na sporedu ne bo zarad tehničnih razlogov.
Veselko: Z užaljenostjo škodijo sami sebi
Gledališča festivala niso bojkotirala prvič, pojasnjuje direktor Prešernovega gledališča Borut Veselko, ki meni, da z užaljenostjo delajo gledališčniki škodo sami sebi, saj spremljevalni program ni manjvreden. Kljub temu v Kranju razmišljajo, da bo ga ukinili, predstave iz te sekcije pa prenesli v tekmovalni program, v katerem bi prilagodili tematske sklope, saj je zaenkrat spremljevalni program na festivalu tematsko obarvan. Letos so v njem Umetniki, uporniki, izzivalci, ki jim je selektorica dala priložnost za izpostavljanje aktualnih tem in problemov v družbi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje