Plakat za 25. zagrebški glasbeni bienale je oblikoval hrvaški slikar in grafik Boris Bućan. (kliknite za povečavo) Foto: mbz.hr
Plakat za 25. zagrebški glasbeni bienale je oblikoval hrvaški slikar in grafik Boris Bućan. (kliknite za povečavo) Foto: mbz.hr
Bienale je v Hrvaškem narodnem gledališču odprla praizvedba opere Crux Dissimulata (Prikriti križ) domačega skladatelja Srećka Bradića. Foto: mbz.hr

Osrednja tema letošnje izvedbe je Umetnost - politika, država partnerica pa je Kanada. Do 26. aprila se bo na različnih prizoriščih nastopilo približno nastopilo več kot 700 glasbenikov iz 13 držav, med drugim pa bo mogoče slišati tudi 18 hrvaških glasbenih novosti. Gost bienala bo skladatelj Tristan Murail, predstavnik t. i. spektralne glasbe ter zadnji učenec priznanega francoskega skladatelja Oliviera Messiaena.

Bienale, katerega namen je predstaviti avantgardne tokove v glasbi, je v Hrvaškem narodnem gledališču odprla praizvedba opere Crux Dissimulata (Prikriti križ) domačega skladatelja Srećka Bradića pod taktirko Zorana Juranića. Nastala je po libretu Ivana Vidića v režiji Krešimira Dolenčića.

Odprtja jubilejnega festivala se je udeležil tudi pokrovitelj hrvaški predsednik Stjepan Mesić, odprl pa ga je minister za kulturo Božo Biškupić. Ta je spomnil na velik ugled te manifestacije, ki v Zagrebu in na Hrvaškem poteka že pol stoletja, prvič je potekala leta 1961, in ki se je, kot je poudaril, znašla v samem vrhu glasbenega zemljevida sveta.

Več o bienalu si lahko pogledate
na njegovi spletni strani.

Svetovni glasbeni dnevi v Zagrebu leta 2011
P

redsednik bienala Ivo Josipović pa je izrazil zadovoljstvo, da je Mednarodno združenje za sodobno glasbo (ISCM) zagrebškemu bienalu zaupala organizacijo Svetovnih glasbenih dni leta 2011, v letu, v katerem bo obeležil pol stoletja svojega delovanja.

Zagrebški župan Milan Bandić pa je izpostavil, da je bienale glasbena manifestacija, ki združuje tradicijo s sedanjostjo in ima zato poseben pomen za mesto. Ob tej priložnosti se je posebej zahvalil hrvaškemu skladatelju Borisu Kelemenu, enemu izmed utemeljiteljev te priznane glasbene manifestacije v svetu.

B. K.

Nekaj utrinkov z začetnih dni bieanala si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.