Foto:
Foto:
Iztok Kovač je navdih za svojo novo produkcijo poiskal v življenju in delu W. A. Mozarta.
Le kako lahko s plesom prikažemo Mozartove osebnostne motnje?

Plesno predstavo Woferl osebno so v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma premierno izvedli plesalci mednarodne plesne zasedbe. Na odru smo tako skozi sodoben plesni gib spoznali manj znane podrobnosti morda največjega skladatelja vseh časov, drobce iz njegovega življenja in skladateljske kariere.

Štiri obdobja skladateljevega življenja
Predstava je razčlenjena na štiri dele, ki označujejo štiri izrazito različna ustvarjalna obdobja v sicer kratkem življenju W. A. Mozarta. Plesalci so skušali prikazati, kako so Mozarta na njegovi poti skozi življenje poganjala hipnotična stanja, v katera je Mozart občasno zapadal, Iztok Kovač pa je navdih za predstavo črpal tudi iz Mozartove prve opere Idomeneo, cenzorskih prepovedi, ki so prizadele nekatera od skladateljevih del, ter iz klavirskega tekmovanja v improvizaciji pred avstrijskim cesarjem.

Je bil Mozart prostozidar?
Plesalci so koreografijo Iztoka Kovača odplesali ob glasbi Tomaža Groma, ki je melodije ustvarjal ob tesnem sodelovanju s plesalci. Scenografijo, ki naj bi izražala Mozartove domnevne prostozidarske usmeritve, je zasnoval Madžar Attile Csörgö, za dramaturgijo je poskrbela Katja Praznik, kostumi pa so delo Andreje Kovač. V vlogi plesalcev smo lahko občudovali Valerie Garre, Alexandra Gottfarba, Carmen Larraz, Marca de Pabla, Snježano Premuš in Milana Tomašika.

Ples, pa tudi kaj drugega
Plesni kolektiv En knap je leta 1993 ustanovil plesalec in koreograf Iztok Kovač. Sedež skupine je bil najprej v belgijskem mestu Leuven, od leta 1994 pa je dom kolektiva v Ljubljani. Poleg ustvarjanja plesnih predstav se En knap loteva tudi filmske produkcije, v okviru katere so do zdaj nastali štirje filmi. Kovač za sodelovanje pri svojih projektih izbira plesalce in druge umetnike z vseh celin. Do zdaj je z njim sodelovalo že prek 100 umetnikov.