Današnja Cankarjeva cesta v središču Ljubljane je bila v preteklosti znana pod različnimi imeni. V času Avstro-Ogrske je tako nosila ime Franc Jožefa cesta, po razpadu dvojne monarhije pa je bila preimenovana v Aleksandrovo cesto. Poleti 1931 je v prenovljeni podobi zasijal park Tivoli, gradilo se je Tromostovje, pa tudi nekaj novih stavb. V današnjem prispevku si bomo ogledali, kako so v časopisju poročali o gradbenih delih na Cankarjevi cesti.
Serija Poletje 1931
Serija Poletje 1931 prinaša kratek pregled pomembnejših, pa tudi povsem vsakdanjih dogodkov, ki so odmevali v naših krajih ter zunaj meja domovine pred devetdesetimi leti, oziroma natančneje poleti leta 1931. Besedilo v narekovajih je iz izvirnih časopisov iz tistega časa (Slovenec, Slovenski narod, Jutro, Jugoslovan in Mariborski večernik Jutra), ki so vsi dostopni na spletnih straneh Digitalne knjižnice Slovenije.
Novi palači na Aleksandrovi cesti
Besedilo iz današnjega prispevka je bilo prvotno objavljeno v časopisu Slovenec 10. julija 1931: "Po dveh letih živahne gradbene delavnosti na Aleksandrovi cesti se bližata stavbi 'Dunav' in 'Viktorija' svoji končni izgraditvi. Tako so podrli včeraj odre pri obeh palačah do 1. nadstropja in s tem omogočili pogled na fasade. Palača zavarovalnice 'Dunav' tvori precej močno nasprotje palači 'Viktoriji'. Zunanjost palače `Dunav´ spominja na nove moderne stavbe, ki se z vso silo ogibajo vsake navlake na fasadah in se zadovoljijo z linijami, ki jih ustvarjajo okna. Palača 'Dunava' bo v pritličju in prvem nadstropju imela fasado iz umetnega rjavo pobarvanega kamna. Na Aleksandrovi cesti pa bo tik na meji 'Viktorije' širok vertikalni pas za svetlobno reklamo."
"Palača 'Viktorija' ima bolj živahno fasado, podkrepljeno z mogočnimi stebri, ki segajo skozi tri nadstropja. Palača `Viktorija´ je višja, kakor sta vogalni stavbi Kreditna banka in 'Dunav'. Skozi palačo 'Viktorija' bo zgrajen tudi prehod čez dvorišče in skozi novo palačo Pokojninskega zavoda ob Gajevi ulici [Štefanova ulica]. Aleksandrova cesta je s tema palačama definitivno zazidana in je pridobila zelo mnogo."
Rok Omahen je dokumentalist-raziskovalec iz TV arhiva in dokumentacije RTV Slovenija. rok.omahen@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje