Foto:
Foto:
Vinogradi uz more, delo z mediteransko tematiko, ki se ji je slikar posvečal v zgodnjih letih, k tej tematiki pa se vrača še zdaj.

Okrog 50 akrilov na platnu je za ljubljansko razstavo izmed del, nastalih po letu 2000, izbrala umetnikova žena Goranka Vrus Murtić. Za Murtićevo slikarstvo sta značilni življenjska energija in svoboda, saj se ni nikoli zapisal slikarstvu ene same šole. Razstava je prva večja predstavitev slikarjevega dela v Sloveniji po letu 1988, ko so pregled pripravili v Moderni galeriji, medtem ko je lani Murtić gostoval v kostanjeviški samostanski cerkvi.

Pričevanje o lepoti življenja
"Mojster je, material mu je pokoren. In zmeraj spet – pri dvajsetih kot pri osemdesetih – ga preveva življenjska energija, pozitivna, optimistična, da se človek vzradosti, ko gleda njegova dela, pa naj so zabeležena na prozaični steni banke ali se ponujajo na razigranem šolskem dvorišču. Murtić je velik, silen v pričevanju o smiselnosti našega obstoja, lepoti življenja," je o slikarjevem delu v spremnem katalogu k tokratni ljubljanski razstavi zapisal umetnostni kritik Zoran Kržišnik.

Z mediteranskimi temami prek Atlantika
Na Murtićevo ustvarjanje je močno vplival njegov obisk v ZDA v začetku petdesetih. Na drugi strani Atlantika se je predstavljal z Jadranskim ciklom, v katerem se je posvetil mediteranski tematiki. Preden se je vrnil domov, je nakaj časa ustvarjal še v Parizu in ob vrnitvi sprožil močne polemike s slogom, v katerem so prevladovale močne čiste barve.

Vedno svoboden
S svojo odločitvijo, da tradicionalno hrvaško slikarstvo poveže z aktualnimi trendi abstraktnega ekspresionizma, se je znašel v središču pozornosti javnosti in kritikov ter sprožil prelom v umetnosti na Hrvaškem. Murtić se je umetniško udejstvoval v različnih sferah; ustvarjal je grafike, linoreze, emajle in olja, pa tudi plakate, freske in scenografijo za Dramsko gledališče v Zagrebu.

Pozornost doma in v tujini
Že leta 1958 je razstavljal na Beneškem bienalu v okviru razstave World exhibition Carnegie in na kasselski Documenti, da je priznan tudi v domovini, ne le v tujini, pa dokazujeta monografski razstavi, ki ju je Moderna galerija v Zagrebu postavila v letih 1995 in 2002.

Precej pozornosti so enemu največjih hrvaških slikarskih osebnosti prejšnjega stoletja, sicer tudi enemu od ustanoviteljev skupine Mart, namenjali tudi pri nas. Pred 25 leti je veliko Murtićevo razstavo pripravila mariborska umetniška galerija, razstava pa je potem gostovala tudi v Ljubljani in na Reki.