Delo Janka Orača. Foto: ZKŠT Žalec
Delo Janka Orača. Foto: ZKŠT Žalec

Razstavo pa bo odprl žalski župan Janko Kos, so sporočili iz Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec.

Slikar in grafik Janko Orač tokrat z lesorezi in drugimi hibridnimi tehnikami in načini pripoveduje zgodbe o veličastni naravi in o ljudeh, v smislu pomenljivega razmišljanja koroškega erudita Franca Sušnika, ki se je v svojih zgodovinskih zapisih krajev in ljudi spraševal: "In kaj so ljudje ko lesovi?!"

Prav takšno misel je izrazil Orač. Pritegnil ga je organski značaj matrice iz lesa, fizično prenašanje misli skozi gesto z mukotrpnim rezanjem, dolbljenjem, gladenjem, obdelavi z valjčkom in barvo, potem odtiskovanje ter rojstvo svojstvene entitete, saj je vsak odtis samosvoj. Njegove grafike so kot telesa, kipi oz. objekti ali del iluzije slike, saj jih kolažira tudi na slikarska platna. Kot odtisi v knjigi umetnika so v smislu inkunabul, na svitkih pa kot bandera vstopijo v prostor še na poseben način.

To jesen živijo njegova dela v Savinovem likovnem salonu v Žalcu. Z umetnikovo avtorsko postavitvijo nas nagovarjajo enovito, a vsak posamezen lesorez nosi v sebi samosvojo podobo in zgodbo.

Janko Orač se je rodil leta 1958 v Celju, otroštvo pa je preživel v Zibiki. Šolal se je na Visoki strokovni šoli za risanje in slikanje v Ljubljani, podiplomski študij pa je zaključil na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu. Živi in ustvarja v Novem mestu in Zibiki.

Omenjena razstava, ki je na ogled do 10. novembra, je sopotnica 20. bienala otroške grafike, ki poteka v organizaciji I. osnovne šole Žalec.