Urban Čefarin končuje magistrski študij kontrabasa na Akademiji za glasbo v Ljubljani in je nadomestni kontrabasist v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija. Tudi sicer je njegovo življenje izjemno prepleteno s tem instrumentom, ki pa ga je začel igrati popolnoma naključno. Kakšna je ta zgodba in pa predvsem, kakšno je življenje profesionalnega glasbenika, si lahko preberete v spodnjem intervjuju. Že zdaj pa vam lahko povemo, da so profesionalni glasbeniki zaznamovani s temi besedami: vztrajnost, vztrajnost in še enkrat vztrajnost, potrpežljivost, disciplina, vaje z instrumentom vsak dan in še posebej pred nastopi.
Ste nadomestni član Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Nam lahko zaupate, kako je igrati v tako znanem in profesionalnem orkestru? Ste za preboj med simfonike morali opraviti avdicijo oz. kakšna je bila vaša pot do orkestra RTV Slovenija?
Da, zagotovo je bila že od nekdaj želja igrati oziroma sodelovati s takim profesionalnim orkestrom. Z veseljem se odzovem na vsako povabilo in vedno je dober občutek biti del takšnega orkestra. Za preboj med simfonike sem naprej moral uspešno opraviti avdicijo za občasne honorarne sodelavce, tako da sem prišel v izbor glasbenikov, ki lahko prejmejo vabilo v orkester ob morebitni odsotnosti koga od zaposlenih ali ob projektih, ko orkester igra v povečani zasedbi. Pozneje pa sem uspešno opravil še eno avdicijo, in sicer za substituta namestnika vodje sekcije kontrabasov.
Kdaj ste začutili, da se želite z igranjem kontrabasa ukvarjati profesionalno? In zakaj ravno kontrabas? V čem se vam zdi ta instrument tako poseben?
Do tega, da sem ob vpisu v glasbeno šolo v Idriji izbral prav kontrabas, je prišlo bolj po spletu naključij. Prva želja je bila kitara, a žal ni bilo več prostih mest. Takrat pa so ravno iskali nove učence, ki bi poskusili kontrabas, ki so ga tisto leto ravno začeli poučevati. Dejal sem, da bom poskusil in hitro sem se navdušil nad instrumentom. Zanimivo je, da je bil moj prvi učitelj v Idriji Janez Avšič, s katerim prav zdaj občasno skupaj sodelujeva, saj je vodja sekcije kontrabasov pri Simfoničnem orkestru RTV, med drugim pa je bil tudi moj profesor na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. To, da se začnem s kontrabasom ukvarjati profesionalno, pa sem začutil po uspešno opravljenem sprejemnem preizkusu na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Takrat sem vedel, da bo kontrabas nekaj, s čimer si želim ukvarjati in se bom ukvarjal in mu posvečal vedno več svojega časa.
Koliko je treba vaditi za določen koncert? Sicer tudi zaradi študija glasbe vadite vsak dan?
Vaje so del vsakdana profesionalnega glasbenika. Pred vsakim koncertom je treba zvaditi svoj part (del), predvsem pa dobro poznati delo/skladbo. Ker pa sem tudi še študent na Ljubljanski akademiji za glasbo in letos končujem magistrski študij kontrabasa, vadim vsak dan, saj je to edini način, da prideš do želenega rezultata oziroma uspešnega zaključnega koncerta.
Ste si od nekdaj želeli postati glasbenik, ki je del velikega orkestra? Kaj se vam pri tem zdi tako zanimivo in privlačno?
Ko sem pobliže spoznal kontrabas in njegovo vlogo v klasični glasbi, me je zagotovo najbolj pritegnilo igranje v simfoničnem orkestru. Všeč mi je njegova vloga v simfoničnem orkestru, saj kontrabas s svojimi nizkimi toni zagotavlja podlago in stabilnost, kar je v orkestru zelo pomembno, ker tako podpira druge instrumente v orkestru.
Nam lahko opišete, kakšen je življenjski slog glasbenika, ki igra kontrabas? Ste tudi v zasebnem življenju prežeti z glasbo in redno obiskujete koncerte, morda opero?
Vsakdan kontrabasista je lahko zelo raznolik. Sam največji del posvetim vadbi za koncert ob zaključku študija in pripravam na morebitne bližajoče avdicije za mesto kontrabasista v orkestru. Ob tem pa tudi poučujem kontrabas v glasbeni šoli v Idriji. Z veseljem pa tudi obiščem kakšen koncert, morda katerega gostujočega orkestra, opere ali komorne skupine ali pa kakšen koncert popolnoma druge glasbene zvrsti.
Kakšne spretnosti mora obvladati študent kontrabasa in kakšne karakterne lastnosti so potrebne za tovrstnega glasbenika?
Zagotovo je treba biti spreten na instrumentu in ga dobro poznati, da ga lahko čim bolje izkoristiš, to potem v praksi uporabiš v orkestru ali v soloigranju. Treba je biti vztrajen in imeti dobro samodisciplino, saj večino časa vadiš in se učiš sam. Enako pa je za kontrabasista pomembno poslušanje. Tako med igranjem samim, da se lahko dobro vključiš in združiš z npr. orkestrom ali zasedbo, v kateri igraš in prav tako poslušanje raznih koncertov, da spoznaš čim več različnega repertoarja.
Kje najdete motivacijo za vaje s kontrabasom, tudi ob dnevih, ko vam vaje morda ne ležijo najbolj?
Sam največji zagon in motivacijo dobim po uspešnih koncertih in po sodelovanju s kakšnim odličnim solistom ali dirigentom. In tudi v trenutkih, ko sam težko najdem energijo in motiv za vaje, se spomnim na takšne trenutke, in to me motivira dalje.
Imate za nekoga, ki se odloča za igranje kontrabasa, kakšne nasvete? Kaj bi predlagali nekomu, ki šele stopa na to pot in se seznanja s tem instrumentom?
Sam sem čez čas spoznal zanimivost instrumenta. Ena od njegovih prednosti mislim, da je tudi vsestranskost, saj se uporablja v zelo različnih glasbenih zvrsteh. Če je le mogoče, priporočam sodelovanje na čim več koncertih, mojstrskih tečajih in drugih glasbenih prireditvah. Tam glasbenik dobi motivacijo, navdih in spoznava tudi druge glasbenike. Pridružite se tudi kakšnemu orkestru ali komornemu ansamblu, to je odličen način za izboljšanje spretnosti in znanja. Seveda pa kot vsak instrument tudi kontrabas potrebuje redno vadbo in disciplino in nekaj potrpežljivosti za napredek pri igranju.
Si po zaključeni izobrazbi želite postati reden član orkestra RTV Slovenija ali vas mika morda igranje v kakšni glasbeni skupini?
Po zaključeni izobrazbi je zagotovo želja postati reden član enega od profesionalnih domačih ali tujih simfoničnih orkestrov. Ob tem pa si želim nadaljevati tudi igrati v komorni zasedbi Eastern European Bass Ensemble. Gre za kvintet kontrabasov, ki ga sestavljamo študenti in nekdanji študenti Akademije za glasbo. Igramo tradicionalno glasbo vzhodne Evrope, ki jo želimo s kontrabasom predstaviti širšemu občinstvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje