Pozdrav zvezdnikov ob koncu napete serije. Donovan Mitchell je čestital Dončiću, ki pa ga čaka precej težja naloga že prihodnji teden. Phoenix je z naskokom najboljša ekipa lige v letošnji sezoni. Foto: Reuters

Utah je imel od odmoru 12 točk naskoka (53:41), a so se Mavericksi razigrali v tretji četrtini, ki so jo dobili s 36:19. V napeti končnici so imeli gostitelji zadnji napad. Trener Quin Snyder je pripravil odlično akcijo, na voljo so imeli le 4,3 sekunde. Royce O'Neale je iz avta podal na drugo stran igrišča, kjer je bil osamljen Bojan Bogdanović. 33-letni Hrvat je zgrešil trojko z leve strani in Utah je doživel novo veliko razočaranje.

Odločilni trenutek v Vivint Areni: Bojan Bogdanović je pred klopjo Dallasa počakal, da je Spencer Dinwiddie zletel v prazno, a nato ni zadel trojke za zmago. Foto: Reuters

Dallas je dobil serijo v končnici prvič po juniju 2011, ko je v nepozabnem finalu Lige NBA premagal Miami s 4:2 v zmagah. V zadnjih dveh sezonah je izgubil proti LA Clippersom (2:4 in 3:4 v zmagah).

Dončić: Zelo smo trpeli
Dončić je bil na parketu kar 42 minut, zbral je 24 točk, devet skokov in osem podaj. Met mu ni stekel (8/21), štirikrat je bil natančen izza črte. Tudi Jalen Brunson, ki je na uvodnih treh tekmah serije blestel ob odsotnosti Dončića, je prispeval 24 točk. Spencer Dinwiddie (19 točk) in Dorian Finney-Smith (18 točk in 10 skokov) sta zadela po štiri trojke.

"Zelo smo trpeli, nismo igrali dobro v prvem polčasu. Utah ima odlično moštvo. Veliko smo se naučili iz dveh porazov proti Clippersom v preteklih dveh končnicah," je povedal Dončić, ki je priznal, da je zelo utrujen.

Dončić: Srce se mi je ustavilo, ko je Bogdanović vrgel trojko

Utah odlično končal prvi polčas
Zvezdnik Donovan Mitchell, ki je odšepal s parketa sredi zadnje četrtine v ponedeljek v Dallasu, je bil pripravljen za igro. Utah je zelo dobro igral v obrambi v prvi četrtini, Jordan Clarkson in Mike Conley sta z metoma izza črte poskrbela za vodstvo z 21:15.

V zadnjih treh minutah pred odmorom so se gostitelji razleteli po parketu, z delnim izidom 12:3 so si zagotovili lepo prednost po prvem polčasu (53:41). Bogdanović je prehitel sireno in poskrbel za navdušenje na polnih tribunah Vivint Arene.

Mavericksom stekel met izza črte
Dončić, ki je v prvem delu zbral le devet točk (3/8 iz igre), se je razigral v tretji četrtini. Z dvema zaporednima trojkama po koraku nazaj je znižal na 65:64. Mavericksom je stekel met izza črte. Finney Smith je bil natančen dvakrat, zadela sta tudi Reggie Bullock in Dinwiddie. Po odlični tretji četrtini je imel Dallas pet točk naskoka (72:77).

Jason Kidd ni namenil Dončiću počitka na začetku zadnje četrtine, vložek je bil prevelik. Sedma tekma je vedno nepredvidljiva in na vsak način so Mavericksi želeli končati serijo. Žilavi gostitelji se niso odločali za mete za tri točke, s prodori je Mitchell dosegel precej lahkih košev.

Tri minute pred koncem je Dončić s trojko zagotovil Dallasu štiri točke prednosti (90:94), a je hitro odgovoril Bogdanović. Dončić je nato v levem kotu našel Brunsona, ki je zadel izza črte za 94:97. Živci so bili napeti in obe ekipi sta se odločali le še za težke mete za tri točke. Bogdanović in Conley sta zgrešila, tudi Finney Smith in Dončić nista bila natančna.

Bogati lastnik Dallasa Mark Cuban si je končno le oddahnil. Dovolj je imel porazov v uvodnem krogu končnice. Foto: Reuters

Bogdanović zgrešil trojko za zmago
Gobert je 35 sekund pred zadnjim piskom sirene znižal na 96:97. Po zgrešenem metu Dončića so imeli gostitelji na voljo še 11 sekund. Trener Snyder je imel še dve minuti odmora, a je pustil, da se igra nadaljuje. Veteran Conley je napravil korake v raketi in pet sekund pred koncem je Utah moral takoj narediti osebno napako. Brunson je zadel le en prosti met (96:98). Snyder je vzel minuto odmora. O'Neale je žogo iz avta podal na drugo stran igrišča. Bogdanović je počakal, da je Dinwiddie zletel v prazno, in nato vrgel za tri točke. Zgrešil je met za zmago in sedmo tekmo, saj se je takoj zatem oglasila sirena.

"Ko sem videl njegov poskus, sem si mislil: on ne zgreši veliko takšnih metov. Za hip se mi je ustavilo srce. Zdelo se mi je, kot da je žoga v zraku kakšnih 15 sekund. Srečen sem. Bilo je težko. Opravili smo veliko delo in zdi se mi, da smo si zaslužili napredovanje. Vsi smo garali za ta uspeh," je po koncu serije razmišljal Dončić.

Trener Kidd je dodal. "Zaupali so našem načrtu, zaupali so v strokovno vodstvo in opravili so svoje. Nismo zvezdniška zasedba. Luka je tisti, ki dobi največ pozornosti in upam, da se je s tem znebil pritiska glede napredovanja."

Chris Paul, ki bo prihodnji petek dopolnil 37 let, je bil razred zase na parketu. V New Orleansu je leta 2005 začel profesionalno kariero v Ligi NBA, manjka mu še šampionski prstan in letos je lepa priložnost. Foto: Reuters

Phoenix s sanjsko predstavo Paula izločil New Orleans
Dallas se bo pomeril s Phoenixom, prva tekma bo v torek ob 4.00 v Arizoni. Najboljša ekipa se je morala pošteno potruditi za uvrstitev v konferenčni polfinale. New Orleans, ki je sezono začel s tremi zmagami na uvodnih 19 tekmah rednega dela sezone, se je zelo dvignil v drugem delu sezone. CJ McCollum je prinesel dodaten zagon in prek dodatnih kvalifikacij so se Pelikani prebili v končnico.

Na šesti tekmi je New Orleans v napeti končnici izgubil proti Phoenixu s 109:115 in Sunsi so napredovali s 4:2 v zmagah. Chris Paul je uprizoril svojo najboljšo predstavo v zgodovini tekem končnice! Zadel je vseh 14 metov iz igre in nasul 33 točk v Smoothie King Centru, kjer je začel izjemno kariero. Devin Booker se je ekspresno vrnil po poškodbi, izpustil je tri tekme. Tokrat je zbral 13 točk. Blestel je tudi center DeAndre Ayton z 22 točkami.

Monty Williams je brisal solze z obraza Willieja Greena. Lani sta skupaj popeljala Sunse v finale Lige NBA, kjer sta bila blizu naslova pri vodstvu z 2:0 v zmagah, a zadnje štiri tekme je dobil Milwaukee. Foto: AP

Pelikani so dobili drugo četrtino s 30:20 in ob odmoru je vse kazalo, da bo odločala sedma tekma v nedeljo v Arizoni (58:48).

Brandon Ingram je s polaganjem zagotovil New Orleansu zadnje vodstvo na tekmi dve minuti pred koncem (104:103). Booker, ki je zgrešil prvih pet metov izza črte, je v ključnem trenutku zadel trojko z leve strani. Mikal Bridges je ukradel žogo McCollumu in zaključil protinapad z zabijanjem. Paul je sanjsko predstavo zaokrožil z dvema prostima metoma in z natančnim metom s petih metrov pol minute pred koncem, ko je potrdil zmago Sunsov (107:112).

"To je zelo posebno, ne morete si predstavljati, kako posebno je to. Sploh se nisem zavedal, da nisem zgrešil meta. Samo vem, da sem ob polčasu razmišljal, da bo treba kaj več metati," je poudaril Paul.

Williams brisal solze prijatelju Greenu
Navijači so Pelikane za zelo dobro sezono nagradili s stoječimi ovacijami. Trener Willie Green, ki je bil lani pomočnik Montyja Williamsa pri Phoenixu, ni mogel skriti solz.

"Paul je odigral tekmo, ki je ni še nihče v končnici Lige NBA. Večina ne ve, koliko je vložil v kariero. Taka predstava ne pride brez trdega dela," je bil navdušen trener Williams.

Philadelphia po dveh porazih vendarle izločila Toronto
Precej manj napeto je bilo v Torontu, kjer so Raptorsi izgubili proti Philadelphii s 97:132. Sixersi so dobili serijo s 4:2 v zmagah in se bodo v polfinalu Vzhoda pomerili s prvim nosilcem Miamijem. Prva tekma bo v ponedeljek na Floridi.

Toronto je dobil zadnji dve tekmi, po zaostanku z 0:3 je imel priložnost, da na domačem parketu izenači na 3:3. Ob odmoru so imeli Sixersi le točko naskoka (61:62).

Joel Embiid se je veselil sladke zmage v Scotiabank Areni, kjer je doživel najgrenkejši poraz v karieri. 12. maja 2019 je na sedmi tekmi polfinala Vzhoda Toronto premagal Philadelphio z 92:90, ko je Kawhi Leonard zadel ob pisku sirene. Žoga se je štirikrat odbila od obroča in šla skozi mrežico. Raptorsi so mesec dni zatem osvojili edini naslov v Ligi NBA. Foto: Reuters

Maxey zadel tri trojke v ključni tretji četrtini
Sredi tretje četrtine Raptorsi kar pet minut niso dosegli niti točke. Philadelphia si je z delnim izidom 17:0 priigrala odločilno prednost (67:87). Razigral se je Tyrese Maxey, ki je zadel tri trojke. Po 36 minutah je bil Toronto v izgubljenem položaju (78:99). V zadnji četrtini je prednost gostov še močno narasla.

Najboljši strelec rednega dela sezone Joel Embiid je prispeval 33 točk in 10 skokov, Maxey je zbral 25 točk, James Harden pa 22 in 15 podaj. Chris Boucher (25 točk in 10 skokov) in Pascal Siakam (24 točk) sta izstopala pri Torontu, ki je zelo pogrešal poškodovanega Freda VanVleeta.

Harden: Dogovorili smo se, da ne gremo domov na sedmo tekmo
"Pred tekmo smo se dogovorili, da ne gremo več domov na sedmo tekmo. Toronto ima veliko igralcev z odličnimi atletskimi sposobnostmi. Zamenjali so veliko obrambnih postavitev. Igrajo zelo raznovrstno in so nepredvidljiva ekipa," je povedal Harden.

Trener Doc Rivers je že usmeril pogled proti ponedeljku: "Miami ima veliko izkušenih igralcev, njihova klop je široka. To bo velik izziv za nas."

Vzhod, 1. krog:
Toronto (5) – PHILADELPHIA (4) 2:4
97:132 (29:34, 32:28, 17:37, 19:33)
Boucher 25 (7/13 iz igre) in 10 skokov, Siakam 24 (9/17 iz igre), Trent 19, Barnes 18, Anunoby 5, Achiuwa in Banton po 3; Embiid 33 (12/18 iz igre) in 10 skokov, Maxey 25 (5/12 za tri), Harden 22 (7/12 iz igre) in 15 podaj, Harris 19 in 11 skokov, Green 12 (4/7 za tri), Reed 9, Niang 6, Springer 4, Milton 2.

96:98 (21:15, 32:26, 19:36, 24:21)
Mitchell 23 (9/17 iz igre, 2/7 za tri), 9 podaj in 8 skokov, Bogdanović 19 (3/6 za tri), Clarkson 15, Conley 11 in 8 podaj, Gobert 10 in 12 skokov, O'Neale 8, House 5, Hernangomez 3, Paschall 2; Dončić 24 (8/21 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 4/4), 9 skokov in 8 podaj v 42 minutah, Brunson 24 (9/17 iz igre, 2/4 za tri), Dinwiddie 19 (4/7 za tri), Finney Smith 18 (4/9 za tri) in 10 skokov, Kleber 7, Bullock 6.

New Orleans (8) – PHOENIX (1) 2:4
109:115 (28:28, 30:20, 27:34, 24:33)
Ingram 21 (8/19 iz igre) in 11 podaj, Jones in McCollum po 16, Nance 15, Murphy 12 (4/7 za tri), Alvarado 11, Valančiunas 10 in 8 skokov, Hayes 8; Paul 33 (14/14 iz igre, 1/1 za tri, prosti meti 4/4) in 8 podaj, Ayton 22 (10/12 iz igre), Bridges 18, Booker (5/12 iz igre, 1/6 za tri) in Johnson po 13, Crowder 9, Payne 3, McGee in Biyombo po 2.