27. izvedba festivala sodobnih uprizoritvenih umetnosti se začenja z mednarodnim projektom Skupne krajine, s katerimi bodo najprej povabili v okolico Koseškega bajerja. Zadnji teden avgusta pa se bodo nato zvrstili dogodki pretežno v Stari mestni elektrarni. Mladi levi bodo potekali od 22. do 31. avgusta.
Po besedah Alme R. Selimović, direktorice zavoda Bunker, ki pripravlja Mlade leve, je festival zmes tradicije in novosti, letošnjo izdajo pa je označila tudi kot praznovanje Stare mestne elektrarne, ki so jo pred 20 leti namenili sodobnim uprizoritvenim praksam. "Nismo izgubile poguma poskusiti drugače, tudi letos poskušamo drugače. Mogoče se mora festival tudi spreminjati, da ne propade," je dejala na predstavitvi programa.
Prelom s tradicijo prinaša prvi del festivala – uvodni dnevi, ko bo med 22. in 25. avgustom projekt Skupne krajine popeljal v naravo. Kot je dejala soavtorica zamisli Caroline Barneaud, so umetnike iz različnih držav povabili, da gledališke elemente preselijo v naravo ter ustvarijo in-site projekte, ki kljub specifičnosti omogočajo izvedbo v različnih pokrajinah.
Kako o gozdu razmišljajo vremenoslovec, gozdarka, deklica, glasbenik in psihoanalitičarka?
Po besedah izvršne producentke Maje Vižin so se v Ljubljani odločili za Koseški boršt – območje med Koseškim bajerjem, Večno potjo ter Potjo spominov in tovarištva –, kjer se bo v štirih popoldnevih mogoče udeležiti umetniško raznolikih projektov sedmih formatov. Z njimi bodo nagovarjali zelo široko občinstvo, napovedujejo. Na enem od njih, nastalem iz sodelovanja med soavtorjem celotnega projekta Stefanom Kaegijem in režiserko Tjašo Črnigoj, bodo obiskovalci lahko prisluhnili pogovoru vremenoslovca, gozdarke, deklice, glasbenika in psihoanalitičarke o gozdu.
S 26. avgustom bo festival potekal v Stari mestni elektrarni, na Taboru in v Plesnem teatru Ljubljana, kjer bodo do konca meseca na sporedu različne plesne predstave, performansi in instalacije. Program so oblikovale Mojca Jug, Klara Drnovšek Solina in Lea Kukovičič.
Program plesnih predstav prinaša Tretji dialog: V pokrajini, ki jo je italijanski koreograf Alessandro Sciarroni v sodelovanju z umetniškim kolektivom CineticO ustvaril po navdihu istoimenske skladbe Johna Cagea. Plesna bo tudi predstava Oprostite, cvetovi norveško-bolgarskega umetnika Fredrika Petrova.
Med predstavami oziroma performansi bo med drugim mogoče videti Mrmranje norveškega gledališkega kolektiva Susie Wang na temo človeške narave in Haribo Kimči, ki jo je južnokorejski avtor Jaha Koo posvetil hrani v povezavi z družbenimi strukturami. Na sporedu je tudi predstava Zanimivo dejstvo, nastala iz sodelovanja slovenskih in estonskih gledališčnikov.
Na festivalskih debatnih kavarnah se bodo pogovarjali o skupnih prostorih in prostorih prihodnosti. Spremljevalni del med drugim vključuje šolo o kulturi za pedagoške delavce in delavnico za mlade kritike.
Festival se bo konec avgusta sklenil s praznovanjem 20-letnice Stare mestne elektrarne. Ob tej priložnosti bodo podelili tudi nagrade zlata strela, namenjene produkciji, ustvarjanju in delu znotraj stare elektrarne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje