Ivan Grozni Foto:
Ivan Grozni Foto:
Britanski parlament
Leta 1581 so v parlamentu v Londonu odločili, da izobčijo vse pripadnike katoliške vere. Foto: EPA
Emma Hamilton
Lepo Emmo Hamilton so večkrat upodobili tudi na slikarskem platnu.
Dian Fossey je vrsto let v Afriki preučevala gorile. Foto: EPA
Ernest Shackleton
Ernest Shackleton je eden legendarnih raziskovalcev najjužnejše celine.
Jan Palach
Ob obletnici Palachove smrti Čehi vsako leto prižigajo svečke. Foto: EPA
Sergi Bruguera
Sergi Bruguera se je najbolj proslavil z obema zmagama na turnirju za grand slam v Roland Garrosu. Foto: EPA
Adriana Iliescu
Adriana Iliescu je postala mama pri rekordnih 66 letih. Foto: EPA

Ivan IV. Vasiljevič Grozni, ruski plemič in car se je rodil 25. avgusta 1530 v vasi Kolomenskoje južno od Moskve. Sprva je bil Ivan IV. Vasiljevič veliki knez Moskovski in vse Rusije, nakar je 16. januarja leta 1547 postal prvi kronani ruski car.
Močno je centraliziral državo in izvajal samodrštvo nad plemiči. Nadaljeval je tradicijo evropeizacije Rusije. Tako je 1553 ustanovil prvo tiskarno. 1552 je zavzel kanat Kazan in 1556 še Astrahan ter tako premagal Tatare. S pomočjo uralskih trgovcev in kozakov je zavzel tudi Sibirijo.

1584 je zgradil mesto Arhangelsk v zalivu Severne Dvine pri Belem morju, da bi tako izboljšal trgovske zveze z Zahodno Evropo.Kljub vsemu napredku je tudi povečeval tlačanske obveznosti, vezal kmete na posest, kruto zatiral opozicijo, zato je dobil vzdevek Grozni. Njegove prenove je nadaljeval Peter Veliki.

Umrl je 18. marca 1584 v Moskvi.

VEČ ZGODOVINE
Prvi program Radia Slovenija:
Na današnji dan.

Drugi dogodki na današnji dan ...

Leta 27 pr. n. št. je rimski senat cesarju Oktavijanu dodelil ime Avgust.

Leta 929 se je emir Abd Al Rahman III. iz Cordobe razglasil za kalifa in ustanovil kordobski kalifat.

Leta 1245 se je rodil princ Edmund Crouchback, sin angleškega kralja Henrika III.

Leta 1409 se je rodil neapeljski kralj Rene I.

Leta 1412 je bila družina Medici uradno imenovana za papeževe bankirje.

1492 so v Španiji kraljici Isabelli predstavili prvo slovnico modernega jezika.

Leta 1556 je Filip II. postal španski kralj.

Leta 1581 je angleški parlament izobčil vse pripadnike katoliške vere.

Leta 1598 je bil Boris Godunov, ki je bil rojen okoli leta 1551, okronan za ruskega carja.

Leta 1601 sta med protireformacijo ljubljanski škof Tomaž Hren in deželni glavar Jurij Lenkovič poklicala vse Ljubljančane, ki so sprejeli luteransko vero, in jim sporočila, da morajo tisti, ki se takoj ne odpovedo novi veri, v šestih tednih in treh dneh zapustiti mesto.

1605 je v Madridu prvič izšel roman Don Kihot (El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha) Miguela de Cervantesa.

Leta 1728 se je rodil italijanski operni skladatelj Niccolo Piccinni, predstavnik neapeljske šole, ki je doma užival velik ugled.

Pisal je simfonije, cerkveno glasbo, komorno glasbo in predvsem opere. "Uradno" naj bi Piccini zložil okoli 120 oper različnih vrst, v glavnem italijanskih komičnih oper in oper seria, nekateri poznavalci menijo, da jih je napisal kar okoli 300. Njegova najbolj znana opera je Dobra hči (La buona figliuola, 1760), za katero je libreto napisal njegov rojak Goldoni. V svojih delih je obogatil vlogo orkestra. Z nežno melodiko svoje glasbe je vplival na mladega Mozarta. Umrl je leta 1800.

Leta 1795 so Francozi zavzeli nizozemsko mesto Utrecht.

Leta 1806 je umrl premier Velike Britanije William Pitt mlajši.

Leta 1810 je umrla ruska kneginja Jekaterina Romanovna Voroncova Daškova.

Leta 1815 je umrla ljubica Horatia Nelsona lady Emma Hamilton.

Leta 1853 so se na Havajih izkrcale ameriške čete, da bi uvedle red po uporu domačinov, ki so vrgli s prestola kraljico Liliuokalami.

1878 se je rodil slovenski skladatelj Vinko Vodopivec. V glavnem se je ukvarjal z zborovsko glasbo, s svojevrstnim slogom je povezoval posvetno in cerkveno glasbo.

Med posvetnimi so najbolj znane Žabe, Na poljani, O večerni uri, pisal pa je tudi spevoigre in koračnice za pihalne orkestre. Vinko Vodopivec je bil tudi pomemben narodni buditelj. Umrl je 29. julija 1952 v Vipavi.

Leta 1888 je v Celovcu umrl politik in časnikar Andrej Einspieler, organizator koroških Slovencev na političnem, prosvetnem, šolskem in cerkvenem področju ter prvi predsednik Mohorjeve družbe.

Leta 1901 se je rodil kubanski diktator Fulgencio Batista y Zaldívar.

Leta 1909 je ekspedicija, ki jo je vodil raziskovalec Ernest Shackleton, našla magnetni južni tečaj.

Shackleton (1874-1922) je Britansko antarktično ekspedicijo na Antarktiki vodil med letoma 1907 in 1909. Ekspedicijo običajno imenujejo kar "ekspedicija Nimrod" po ladji, s katero so pluli na jug Zemlje. Shackleton je za bazo izbral Roosov otok pri rtu Royds.

Leta 1919 je umrl brazilski predsednik Francisco de Paula Rodrigues Alves.

Leta 1920 se je prvič sešlo Društvo narodov. V njem so bili predstavniki Francije, Velike Britanije, Japonske, Belgije, Brazilije in Grčije.

Leta 1920 je bila v Združenih državah Amerike uvedena prohibicija, potem ko so natanko eno leto pred tem sprejeli zakon, ki je prepovedal pitje, izdelavo in prodajo alkohola.

Leta 1932 se je rodila ameriška zoologinja Dian Fossey.

Leta 1933 se je rodila ameriška pisateljica Susan Sontag, s pravim imenom Susan Rosenblatt.

Leta 1942 so Japonci začeli ofenzivo na Burmi.

Leta 1942 je umrla ameriška igralka Carole Lombard.

Leta 1944 se je rodil se je Franc Hvasti, nekdanji kolesar, reprezentant, selektor in trener. Hvasti je eden izmed najzaslužnejših za razvoj slovenskega kolesarstva v zadnjih dvajsetih letih.

Leta 1945 so zavezniške sile zlomile nemško ofenzivo v Ardenih.

Leta 1945 se je Adolf Hitler z najožjimi sodelavci preselil v podzemni bunker.

Leta 1947 je bila sprejeta prva slovenska ustava.

Leta 1948 se je rodil ameriški filmski režiser John Carpenter.

Leta 1957 je v New Yorku umrl eden vodilnih opernih in koncertnih dirigentov Italijan Arturo Toscaninni. Vodil je milansko Scalo in orkester NBC v New Yorku. Rodil se je 25. marca 1867 v Parmi.

Leta 1959 se je rodila nigerijska pevka Sade.

Leta 1962 je umrl hrvaški slikar Ivan Meštrović.

Leta 1964 so v newyorškem gledališču St. James premierno uprizorili muzikal Hello, Dolly!.

Leta 1966 so v newyorškem Lincoln Centru odprli operno hišo Metropolitan.

Leta 1969 se je študent Jan Palach v protest proti posegu sil Varšavskega pakta, ki so zatrle reformno gibanje na Češkoslovaškem, polil z bencinom in sežgal.

Leta 1971 se je rodil španski teniški igralec Sergi Bruguera. Leta 1993 in 1994 je zmagal na Odprtem prvenstvu Francije v Parizu. Profesionalec je postal leta 1988. Na začetku devetdesetih let je veljal za kralja peščenih igrišč. Leta 1993 je v Roland Garrosu v petih nizih odpravil velikega favorita Američana Jima Courierja, leto kasneje pa še rojaka Alberta Berasateguija. Na olimpijskih igrah v Atlanti leta 1996 ga je v finalu gladko odpravil Andre Agassi. Brazilec Gustavo Kuerten je Sergija presenetil v finalu Roland Garrosa junija 1997. Osvojil je 14 ATP turnirjev med posamezniki in tri med dvojicami. Na ATP lestvici je bila najvišje na 3. mestu (8. januarja 1994). S turnirskimi nagradami je zaslužil skoraj 12 milijonov ameriških dolarjev. Kariero je zaključil leta 2002.

Leta 1979 se je rodila ameriška pevka Aaliyah Dana Haughton.

Leta 1979 je iranski šah Mohamed Reza Pahlavi postavil regentski svet, ki naj bi ga zastopal. Sam je pobegnil zaradi islamske revolucije, s tem pa je omogočil vrnitev v državo ajatoli Homeiniju.

Leta 1992 so predstavniki Salvadorja in uporniki v Mexico Cityju podpisali sporazum, s katerim se je končala 12-letna državljanska vojna, v kateri je umrlo najmanj 75.000 ljudi.

Leta 1997 je bil v Los Angelesu ubit Ennis Cosby, edini sin igralca Billa Cosbyja. Neznanec ga je ubil, medtem ko je Ennis menjaval počeno pnevmatiko na svojem avtomobilu.

Leta 2002 je umrl ameriški igralec Ron Taylor.

Leta 2002 je John Ashcroft objavil, da bodo ameriškemu talibanu Johnu Walkerju Lindhu sodili v ZDA.

Leta 2002 je Krka v 11. krogu košarkarske Evrolige premagala moskovski CSKA s 107:93. Blestela sta Jaka Lakovič (25 točk) in Boris Gnjidič (24).

Oba sta zadela po pet trojk. Gostitelji so z izjemno igro navdušili 2.500 gledalcev v dvorani Leona Štuklja. Sredi tretje četrtine so povedli z 82:53, pred zadnjo četrtino pa so imeli 25 točk naskoka. Čeprav je v zadnjem delu igre slovenskim podprvakom nekoliko popustila koncentracija in so nasprotniku dovolili nekaj lahkih košev, pa zmaga Krke nikoli ni bila vprašljiva. CSKA nikakor ni našel odgovora za razpoložene Dolenjce, ki so prišli do pete zmage v skupini C.

Leta 2004 je umrl finski premier Kalevi Sorsa.

Leta 2005 je pri 66 letih Romunka Adriana Iliescu rodila svojega prvega otroka in postala najstarejša ženska, ki je rodila.

Leta 2005 je Francoz Stephane Peterhansel (Mitsubishi) obranil zmago med avtomobilisti na Reliju Dakar. Skupno 2. mesto je osvojil nekdanji smučarski šampion Luc Alphand (Mitsubishi), tretja pa je bila Nemka Jutta Kleinschmidt (Volkswagen).

To je bila Peterhanslova druga zmaga zapored, skupno pa je zbral devet zmag, šestkrat je bil najboljši med motoristi. Japonski proizvajalec Mitsubishi je dosegel peto zaporedno zmago na reliju Dakar. Med motoristi je prvič zmagal Francoz Cyril Despres (KTM). Drugi je bil Španec Marc Coma, tretji pa Južnoafričan Alfie Cox.