V okviru vaje bodo skušali pokazati, kako ravnati v primeru, če bi v Krškem prišlo do pomembnih radioaktivnih izpustov v okolico, ob čemer bi bilo ogroženo prebivalstvo v 10-kilometrskem pasu. To bo sicer le vaja na papirju, kar pomeni, da na njej ne bo okoliških domačinov, je poročal Radio Slovenija.
V zloženki mogoče poti za evakuacijo
Znotraj 10-kilometrskega kroga okoli jedrske elektrarne živi okoli 39.000 prebivalcev. V zloženki lahko izvedo, po katerih poteh bi se morali umakniti med evakuacijo. Umakniti bi se morali v Podčetrtek, Novo mesto, Trebnje in Radeče.
V okviru vaje bodo zaigrani vsi načrtovani ukrepi, podprta pa bo tudi s popolnim simulatorjem, torej z napravo, namenjeno učenju, ki omogoča ustvarjanje takšnih razmer kot jedrska elektrarna.
Dogodek, kakršen je bil junijski, enkrat na od pet do 10 let
Verjetnost za takšno nesrečo, ki jo predvideva vaja, je po besedah Božidarja Kranjca iz JEK-a zelo majhna. Dogodek, kakršen se je v JEK-u zgodil junija letos, ko je ventil puščal hladilno tekočino, je mogoče pričakovati enkrat na od pet do 10 let.
Kljub temu so po tem dogodku, ko se je zaradi slovenske nerodnosti v obveščanju razburila cela Evropa, natančneje določili kriterije obveščanja v takih primerih, o čemer bo prihodnji mesec razpravljala tudi Evropska komisija, je pojasnil Igor Vrlicarev z Uprave za jedrsko varnost.
Nazadovoljni zlasti sosedje JEK-a
Navesti velja še, da so z obveščanjem in dogodki v JEK-u še zlasti nezadovoljni bližnji prebivalci elektrarne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje