Ledeniki so bistveni za uravnavanje svetovnega podnebja in zagotavljanje sladke vode, ki je nujno potrebna za preživetje več milijard ljudi. Vendar pa se zaradi podnebnih sprememb, ki jih od 19. stoletja naprej v glavnem povzročajo človekove dejavnosti, ti izjemno pomembni viri hitro talijo, kar s seboj prinaša številne posledice.
Mednarodno leto ledenikov predvideva več ciljev, in sicer spodbujanje svetovnih prizadevanj za preprečitev nadaljnjega taljenja ledenikov, ohranitev njihovih ekosistemskih funkcij in zagotovitev trajnostne rabe vodnih virov, ozaveščanje, spodbujanje sodelovanja, zavzemanje za ukrepanje, izboljšanje znanstvenega razumevanja ter krepitev političnih okvirov in finančne podpore, so pri WMO-ju zapisali na svoji spletni strani.
Čez leto bo potekalo več aktivnosti, katerih skupni cilj je ublažiti posledice hitrega taljenja ledenikov in zaustaviti njihovo taljenje.
Meritve v letih 2022 in 2023 potrdile, da se površina ledenikov zmanjšuje
Meritve ledenikov alpskih držav v letih 2022 in 2023 so namreč potrdile, da se površina alpskih ledenikov dramatično zmanjšuje. Ledenike oz. njihove ostanke imamo tudi v Sloveniji. Triglavski ledenik danes meri le še 0,2 hektarja površine. Ledenike, ki so se zmanjšali do te mere, strokovnjaki imenujejo glacieret oz. ledeniček, njihovega dokončnega izginotja v prihodnjih nekaj letih pa ne bo mogoče zaustaviti, so poudarili pri organizaciji Cipra International.
Švicarski direktor Svetovne službe za opazovanje ledenikov (WGMS) Michael Zemp je v enem izmed intervjujev za švicarsko televizijo SRF orisal svet brez ledenikov. Po njegovih navedbah bi bile ogromne količine ledeniške vode, ki bi se stekale v doline, še najmanjša težava, saj bi bile številne druge podnebne prelomne točke, kot so dviganje morske gladine, zakisovanje oceanov ali taljenje večnega ledu, že presežene, ga je na svoji spletni strani pred časom povzel Cipra International.
Vseeno pa je Zemp prepričan, da obstaja preprost način, kako vse to preprečiti – občutno je treba zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida.
Uvodni dogodek bo potekal 21. januarja
Uvodni dogodek ob začetku mednarodnega dne ohranjanja ledenikov bo potekal 21. januarja v Ženevi in po spletu. Njegov namen je povečati ozaveščenost, spodbuditi ukrepanje in pridobiti sredstva za nadaljnje izvajanje aktivnosti, so zapisali pri Unescu.
Generalna skupščina ZN-a je resolucijo o razglasitvi leta 2025 za mednarodno leto ohranjanja ledenikov sicer sprejela decembra 2022. Takrat je tudi določila 21. marec za svetovni dan ledenikov, ki ga bomo prvič zaznamovali prav letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje