Filter v merilcu kakovosti zraka, poln PM10 delcev. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat
Filter v merilcu kakovosti zraka, poln PM10 delcev. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat

Kratkoročnejša primerjava pokaže, da se je število smrti, ki jih je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, v Sloveniji leta 2022 glede na leto prej povečalo za 90, na 1280, je razvidno svežega poročila Evropske agencije za okolje (EEA).

"To je veliko število, ki potrjuje, da zrak od vseh dejavnikov, tudi vode, najbolj vpliva na naše zdravje," je dejal dekan Fakultete za znanosti o okolju in vodja Centra za raziskave atmosfere, ki delujeta pod okriljem Univerze v Novi Gorici, Griša Močnik.

Delci PM2,5, glavno onesnaževalo zraka, so mikroskopsko majhni drobci trdne ali tekoče snovi, ki so razpršeni v zraku. Med drugim vključujejo prah, dim, saje, delce iz obrabe pnevmatik in cestišča ter delce prsti. Ker so zelo majhni, iz dihal vstopajo v kri in potujejo v različna tkiva, kjer med drugim povzročajo oksidativni stres in vnetja.

Poleg njih sta ključni onesnaževali zraka še dušikov dioksid, katerega glavni vir je promet, ter ozon, ki je problematičen predvsem v bolj sončnih in vročih obdobjih. Dolgotrajni izpostavljenosti onesnaženosti z dušikovim dioksidom je bilo mogoče po neuradnih podatkih EEA-ja v Sloveniji leta 2022 pripisati 140 smrti (leto prej 160), onesnaženosti z ozonom pa 340 (leto prej 140).

Stanje v Evropi

Na ravni EU-ja je bilo mogoče leta 2022 dolgotrajni izpostavljenosti onesnaženosti z delci PM2,5 pripisati 239.000 smrti (leto prej 253.000), onesnaženosti z dušikovim dioksidom 48.000 smrti (leto prej 52.000), onesnaženosti z ozonom pa 70.000 (leto prej 22.000).

Ukrepi, usmerjeni v zmanjšanje onesnaževanja, niso poceni, a to ne bi smel biti izgovor, je prepričan Močnik. "Poleg tega se takšne naložbe povrnejo razmeroma kmalu," je dodal.

Večina ekosistemov izpostavljena "kritičnim" obremenitvam

Sorodna novica Arso: Kakovost zraka se v primerjavi z lanskim letom ni bistveno spremenila

EEA je ob objavi poročila izpostavila tudi posledice onesnaženosti zraka za stanje ekosistemov. Dušik v zraku, ki se nalaga v ekosistemih, poveča obremenitev s hranili, kar povzroči spremembe v strukturi in delovanju ekosistemov. Med opaznejšimi so spremembe rastlinskih vrst, ki lahko rastejo na določenem območju. 73 odstotkov ekosistemov v EU-ju je bilo leta 2022 izpostavljenih kritičnim tovrstnim obremenitvam.

Agencija kot kazalnik vplivov onesnaženega zraka na ekosisteme med drugim uporablja izgubo pridelka krompirja. V Sloveniji je bilo po njenih ocenah leta 2022 zaradi prevelike izpostavljenosti ozonu izgubljenega devet odstotkov pridelka krompirja, kar pomeni približno 1,2 milijona evrov gospodarske škode.

Nova pravila o kakovosti zraka

Objava najnovejšega poročila EEA-ja sovpada z začetkom veljavnosti novih pravil EU-ja o kakovosti zraka, ki določajo strožje omejitve in ciljne vrednosti za onesnaževala, ki imajo najhujše posledice za življenje ljudi. Med drugim prinašajo tudi uvedbo dodatnih merilnih mest za spremljanje onesnaženosti zraka v mestih, podatki o tem pa bodo bolj primerljivi na ravni EU-ja.

Griša nova pravila pozdravlja, a si želi, da bi jih še zaostrili. Kot je dejal, si predvsem želi, da se mesta ne bi le primerjala med seboj po kakovosti zraka. "Navsezadnje je dejstvo, da ni mejne vrednosti, pod katero bi bilo vse v redu," je poudaril.