Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Kratke pričeske, krajša krila, izzivalno nošenje hlač, pojav sodobnega modrčka in britja nog, legendarni kostimi Coco Chanel in vojaški trenčkot, ki je iz jarkov prešel med modne ikone – nikoli prej ...
Pred 100 leti, 11. 11. 1918 ob 11. uri, je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami.
"Tako sem orisal moje doživljaje, ki sem jih doživel v 53 mesecih mojega službovanja v vojni," zaključi dnevnik vojak Matija Petkovšek.
"Vsaka moja tolažba je bila zaman in tako sva se oba ločila z veliko bridkostjo v srcu. A tako je moralo biti, ker sem pričakoval, da se moji družini življenjski pogoji izboljšajo – posebno po ...
Kobariški muzej je posebnež med sorodnimi ustanovami. Velja za drugi čudež pri Kobaridu, saj je bil kmečki dvorec furlanskega tipa po potresu leta 1976 zapuščen in kar petnajst let prazen.
V današnjem hitro spreminjajočem se svetu lahko človek mimogrede pozabi kakšno malenkost.
Avstro-ogrska veterinarska služba je bila ena bolje organiziranih, saj so t. i. etapno zdravljenje uvedli že pred začetkom 1. sv.
Log pod Mangartom je izjemno slikovita vas, skozi katero gredo številni turisti, a jo je v preteklem stoletju prizadelo več hudih nesreč, zaradi katerih je starih zgradb malo.
"Ne strinjam se s tezo, da 1. svetovna vojna ni bila ideološka, nacionalizem sam je še kako ideološki," je poudaril Božo Repe. Dnevnik vojaka: "Nočemo lahom prepustiti slovenskega ozemlja".
Spomin na boje ob Soči 100 let pozneje ohranjajo tudi v društvu soška fronta, kjer si želijo, da bi se slovenskim vojakom poklonili tudi s spomenikom, a so se stvari zapletle.
"Novo, strašno žrtev je zahtevala sedanja vojna, žrtev, ki je podobna oni, ki so jo zahtevale naravne sile ob prvi vožnji veleparnika Titanika."
Ljudje smo si vzeli pravico, da smo živali uporabili v vojnah, po opravljenih nalogah pa smo jih zavrgli, pomorili in pozabili, opozarja zgodovinar Žiga Koncilija. V smrtonosni ples orožja, nasilja ...
Peter Naglič iz Šmarce blizu Kamnika je ravno dopolnil 31. rojstni dan, ko se je začela prva svetovna vojna, krvavi ples, kot jo je sam poimenoval.
Ko so na bojišča 1. svetovne vojne odhajali vagoni mož, so za njimi ostajale ženske, ki so morale prevzeti skrb za družino in tudi državno gospodarstvo.
"Na najino veselje je bil odziv bralcev neverjeten, in to že takoj, ko smo jih povabili k sodelovanju. In še kar traja, pričevanja še vedno prihajajo, " pravi urednica in novinarka Maja Kač, ki ...
Medtem ko se Evropa že vse leto spominja padlih med 1. svetovno vojno in njihovih osebnih zgodb, so v Indiji njihovi vojaki, ki so umirali na bojiščih, pozabljeni in načrtno spregledani.
Lahek plašč, udoben za nošenje v hladnejših dneh. Imajo ga hollywoodski zvezdniki, predstavljajo ga na modnih brveh, priljubljen je pri moških in ženskah.
"Kdor je spregovoril za Avstrijo, je bil sumljiv, kdor je zinil zoper Avstrijo, je bil sumljivejši, kdor je molčal, je bil najsumljivejši. Skratka, človek še sam sebi ni zaupal, da se nenadoma sam ...
Na soški fronti se je bojevalo več kot milijon sto tisoč vojakov. Kako sta Avstro-Ogrska in Italija poskrbeli za prehranjevanje tolikšnega števila ljudi na fronti?
Slovenske dežele so plačale nadpovprečen krvni davek 1. prve svetovne vojne. Še vedno ne poznamo natančnih številk padlih, izpostavlja Petra Svoljšak. Se jim bo pa danes poklonila država. 1.
Neveljaven email naslov