Vlogo za odškodnino 50 evrov na mesec izbrisa je tako v osmih mesecih od začetka izvajanja odškodninskega zakona oddala zgolj dobra tretjina od 12.000 upravičenih. Država jim je skupaj priznala za dobrih 17 milijonov evrov, izplačala pa nekaj manj kot osem.
Upravne enote so do zdaj prejele nekaj več kot 5.700 vlog, odobrile pa zgolj slabih 4.300. "Zavrnemo vloge tistim, ki v času izbrisa niso imeli prijavljenega stalnega prebivališča, torej so imeli prijavljeno le začasno prebivališče v RS. Zavrnemo izdajo take odločbe tudi otrokom tujcev, ki so bili rojeni po 26. 2. in pa zavrnemo tudi tistim, ki so sicer bili izbrisani 26. 2. 1992, pa si po tem datumu v RS nikoli niso urejali statusa," je dejala vodja oddelka za tujce na Upravni enoti Ljubljana Nina Bačnik.
Priznana odškodnina je sicer zelo različna. "Od 200 evrov, pa do tiste maksimalne, ki je 13.500 evrov," je pojasnila Nina Bačnik.
Do tisoč evrov izplačajo v mesecu dni po pravnomočnosti odločbe, višje pa v obrokih, a največ petih. Za oddajo vloge sta sicer na voljo še dobri dve leti, a nekateri je namenoma niso oddali.
Izbrisani: To je ponižujoče
"Izbrisani smo razočarani, to je več kot ponižujoče. 50 evrov na mesec, to nikamor ne pelje," je dejal Anton Debevec iz Civilne iniciative izbrisanih prebivalcev. Okoli tisoč izbrisanih se je zato raje ponovno obrnilo na Evropsko sodišče za človekove pravice.
V Strasbourgu so namreč šestim izbrisanim že priznali v povprečju 230 evrov za mesec izbrisa, pri nas pa morajo za več kot 50, in še to do največ 150 evrov, državo tožiti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje