Pritiski na sodstvo niso nič novega, se pa v zadnjem času stopnjujejo. Sredi tedna se je pred celjskim sodiščem zbrala množica podpornikov predsednika največje opozicijske stranke ter vzklikala krivosodje in mafija. Ob pozivih iz vrst politike, da moramo spoštovati temelje pravne države in demokratične ureditve, pa se na drugi strani vrstijo pozivi sodnikom, naj delajo tako, da ne bo težav z njimi; poleg tega tudi politika zna ravnati tako, da ne moremo govoriti o spoštovanju odločitev sodišč.
Protest v Celju sredi tedna je dodobra razburkal dogajanje. Kako je množico na pragu sodišča, kjer je potekalo sojenje v enem od primerov, v katerem je obtoženec Janez Janša, videla ministrica za pravosodje Andreja Katič? Je bil to poskus vplivanja ali napad na sodstvo na splošno? "Rada bi pozvala vse politike in tudi vse mnenjske voditelje, da se vzdržijo takšnih dejanj. Vsako dejanje ima svoj namen, dogajanje v Celju je bilo dobro organizirano, pustilo pa je slab vtis. V tem vidim tudi spodkopavanje demokratične ureditve, kar pa ni dobro. Spoštujem pravico do protesta, ampak dogajanje utegne včasih iti predaleč. Konkretnih primerov ne bom komentirala, dogodki, kakršen je bil tisti v Celju, pa lahko vplivajo na sojenje. Tudi sodnice in sodniki so samo ljudje, tudi z družinami, in čedalje pogostejše grožnje lahko vplivajo na to, da sodijo drugače ali počasneje, kot bi sicer, kar pa ni dobro za pravno državo," je dejala pravosodna ministrica Andreja Katič. Šlo je tudi za motenje dela sodišča, saj je bil vstop v stavbo zaradi protesta oviran.
Ministrica napoveduje ustanovitev medresorske delovne skupine, ki bo premislila, kako naprej, tudi z varovanjem stavb in sodnih dvoran. Morajo se lotiti odpravljanja teh pomanjkljivosti in določiti varovano območje sodišča. Tudi Janševe besede, da je bilo dogajanje v Celju zgolj začetek upora proti krivosodju, ministrica uvršča v spodkopavanje pravne države, seveda pa verjame, da je hotel Janša po eni strani spodbuditi svoje privržence, po drugi strani pa tudi prejudicira izid sodbe.
Je imenovanje generalnega direktorja policije zakonito?
Ko govorimo o spodkopavanju pravne države in demokratične ureditve, se je v zadnjem času nekaj osti usmerilo tudi proti vladi, in sicer zaradi imenovanja generalnega direktorja policije. Upravno sodišče je v sodbi zapisalo, da je – posplošeno – imenovanje nezakonito. Kako zadeve vidi pravosodna ministrica Andreja Katič?
"Vlada o tem ni sklepala, samo seznanili so jo s tem tisti, ki so bili vpleteni v postopek. Sama nisem prebrala odločitve upravnega sodišča, ampak kolikor je bilo povedano, je bila težava v obrazložitvi odločitve, ne pa da bi se upravno sodišče vsebinsko spuščalo v presojo tega, ali kdo izpolnjuje pogoje ali ne," je dejala Katičeva. Spodkopavanje sodišč in drugih institucij pravne države je lahko zelo nevarno, recimo Računskega sodišča ali pa ne nazadnje ustavnega sodišča, saj vlada zelo dolgo ni uresničila ustavne odločbe o plačah sodnikov. In komentar ministrice? "Prav zato tudi moje poudarjanje, da moramo vsi politični akterji spoštovati odločitve sodišč. Velikokrat pozivam tudi sodišča, naj skušajo svoje odločitve obrazložiti tako, da bodo razumljive širši javnosti. Pri zadnji spremembi kazenske zakonodaje smo vključili tudi možnost predstavitve odločitve v lahkem besedilu," pravi Andreja Katič. "In tudi v primeru generalnega direktorja policije pričakujem, da bo odločitev pojasnjena tako, da bo nedvoumno razumljivo, za kaj gre, ter da bo odločitev sodišča spoštovana. To moramo spoštovati vsi, kajti le tako lahko gradimo pravno državo in demokratično družbo, in v tem primeru pričakujem popolnoma enako."
Revizija posla Litijska je potrdila do zdaj znane očitke
Kje se je zdaj zataknilo dogajanje okrog stavbe na Litijski? Bomo tam kdaj videli kakšno sodišče ali ne? Ministrica pravi, da so sodišča v vseh postopkih doslej jasno povedala, da Litijska nikoli ni bila njihova izbira in da ne vidijo, kako bi lahko tam organizirali sodno dejavnost. Sama vidi zgolj eno možnost, in sicer da v Ljubljani zgradimo novo sodno stavbo, o čemer so že razmišljali, pripravljene so bile tudi že arhitekturne rešitve, za Litijsko pa je kar nekaj pobud, kaj sploh narediti s to stavbo. Ministrica v njej vidi center za izobraževanje v pravosodju; ker država vseeno premisli, kam daje sredstva, pa tega centra najbrž ne bo, je pa mogoče v bližnji prihodnosti pričakovati vladno odločitev, kako naprej. Ministrica je sicer naročila zunanjo revizijo nakupa Litijske pri družbi Ernst&Young, prejšnji teden so jo tudi že pridobili. Kakšne so v grobem ugotovitve te revizije? "Revizija je potrdila to, kar je bilo javnosti že predstavljeno. Mi smo forenzično poročilo zdaj poslali na tožilstvo in NPU, čakamo njihov odgovor, ali revizijo lahko razkrijemo javnosti, saj nekaj preiskav še traja. Si pa želim, da organi pregona čim prej končajo svoje delo, saj vsi ljudje, ki so bili tako ali drugače vpleteni v to afero, še vedno delajo na pravosodnem ministrstvu, srečujemo se z očitki in sumi. Prav je, da se ta zgodba razreši tako, da lahko na ministrstvu normalno delamo naprej," je dejala pravosodna ministrica.
O načrtovanih spremembah zakonodaje, s katerimi bi olajšali delo sodišč, kar bi prineslo tudi boljše razpoloženje v javnosti, pa v novi epizodi oddaje Ob osmih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje