Na uradu za verske skupnosti so se najvišji dostojanstveniki srečali na prednovoletnem sprejemu, ki je minil v vzdušju pričakovanja nove vlade in – morebitne nove ureditve na področju verstev. Srečanja se je udeležilo okoli 30 predstavnikov 15 verskih skupnosti.
Predsednik urada Aleš Gulič je spomnil, da dolgo pot prenavljanja zakonodaje, ki se je začela že konec leta 2010. Pri noveli zakona o verskih skupnostih, ki je bila pripravljena julija letos, se je osredotočal na čimvečjo nevtralnost države ter spoštovanje verske svobode. Ob vse bolj zapletajočem se političnem položaju so predlog novele zakona vložili prek skupine poslancev, a so jih prehitele predčasne volitve, je dejal Gulič v svojem nagovoru.
20 let več svobod in svobode
Ob letošnji 20. obletnici samostojne Slovenije je spomnil na to, da je osamosvojitev prinesla "več svobod in več svobode" vsem, tudi verskim skupnostim. Žal pa je država z demokracijo preveč poudarila večinskost, "kar so eni z veseljem pograbili in začeli čistiti, brisati vse, kar ni bilo uokvirjeno v prevladujočem," je dejal in dodal: "Z dežja pod kap."
Zato je pozval, naj se še enkrat spomnimo na visokoetične besede izpred 20 let ter zakaj smo takrat zares stopili skupaj. Gulič je prisotnim še dejal, da si želi več zaupanja med sprejemanjem besedil, ki naj bodo pisana na mizi in ne pod njo.
Zalar o mestu predsednika LDS-a ne razmišlja ...
Sprejema se je kot predsednik vladne komisije za dialog z verskimi skupnostmi udeležil tudi pravosodni minister Aleš Zalar. Ob robu srečanja je na novinarsko vprašanje povedal, da o kandidaturi za mesto predsednika LDS-a (če stranka sprejme ponujen odstop Katarine Kresal), še ni razmišljal. Pojasnil je tudi, da je bila napoved kandidature za župana Ljubljana, ki jo je prav tako kot Pavel Gantar (Zares) objavil na Twitterju, objavljena napol v šali, napol zares. Pred kakršno koli odločitvijo se bo posvetoval s stranko.
... ter je ostro proti ukinitvi urada
Obžaloval je, da se stranka LDS ni uvrstila v parlament. Še najbolj zato, ker poslej po njegovi oceni v DZ-ju ne bo več stranke, ki bi se sistematično ukvarjala z zaščito pravic manjšin, pa naj bo to verskih, spolnih itd. Izrazil je pričakovanje, da nova vlada ob vsesplošnih napovedih o varčevanju ne bo ukinila urada za verske skupnosti, pa tudi ne urada za enake možnosti.
Da mora urad za verske skupnosti ostati, pa četudi kot "ena sama pisarna", so se strinjali tudi prisotni predstavniki. Predstavnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje si želi sodelovanja tudi v prihodnje, upa pa na več posluha, s čimer do zdaj niso bili zadovoljni.
Paroh Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković si želi ohranitve urada, tudi če od njega ostane le ena sama pisarna, saj ga verske skupnosti po njegovi oceni potrebujejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje