Spomnimo. Predsednik SDS-a Janez Janša je po koncu referendumskega glasovanja o arbitražnem sporazumu dejal, da SDS ne bo glasoval za ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške k EU-ju, dokler "ne bodo vedeli, kakšna je razsodba". Premier Borut Pahor pa naj bi po drugi strani hrvaški premierki Jadranki Kosor (po njenih besedah) zagotovil, da Slovenija Hrvaške ne bo več ovirala pri vstopu v evropsko povezavo.
Kaj se bo torej zgodilo? MMC se je po komentar Janševe izjave in glede posledic morebitne blokade obrnil na parlamentarne stranke in nekatera združenja, ki so se javno opredelila do vprašanja arbitražnega sporazuma.
SLS: Slovenija se bo odločila, ko bo na to pripravljena
Prvaku SDS-a pritrjujejo v SLS-u, kjer so za MMC povedali, da je slovenska politika o tem vprašnju že dosegla konsenz, ki je "da je treba arbitražo zaključiti še pred vstopom Hrvaške v EU". Stranka svojega stališča ne namerava spreminjati in pravi, da bo "v nasprotnem primeru z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v Državnem zboru RS treba malo počakati", iz česar gre razumeti, da bi se SLS v primeru morebitnega glasovanja o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe pridružil SDS-u in glasoval proti.
Tudi v Zavodu 25. junij vztrajajo pri stališču, da je treba vprašanje meje rešiti pred vstopom Hrvaške v EU. Marjan Podobnik je za MMC dejal, da so veseli stališča Janeza Janše in SDS-a. "Upamo, da se v primeru, da bo SDS prevzel vodenje države, ne bo spremenilo," je dejal Podobnik.
Glede morebitne "škode", ki bi jo Slovenija imela, če bi znova blokirala Hrvaško, Marjan Podobnik pravi, da Sloveniji "nič ne škodi bolj kot hlapčevska in kapitulantska drža," sprejemanje tega, da "drugi odločajo o našem ozemlju in morju", pa naj Sloveniji razen kratkotrajnega trepljanja po ramenih, ne bi prineslo ničesar, "še najmanj ugled v mednarodni skupnosti". Tudi v SLS-u so prepričani, da se Sloveniji ne mudi, saj ima "do svoje suverene odločitve, kdaj bo ratificirala hrvaško pristopno pogodbo, kot polnopravna članica Evropske unije vso pravico.”
Užaljeni in razočarani Janša?
Stališča koalicijskih strank so nekoliko drugačna. Tako v LDS-u kot v Zaresu in SD-ju menijo, da bo moral Janša o svoji izjavi še temeljito premisliti. "Izjava je bila podana v afektu, potem ko je bil znan rezultat nedeljskega referenduma," pravijo v Zaresu. Podobno meni tudi Anton Anderlič (LDS), ki je dejal, da je bila izjava dana "v okoliščinah razočaranja" in dodaja, da verjame, "da ni dokončna". Tudi v poslanski skupini SD-ja menijo, da gre zgolj za užaljen odziv na izid referenduma.
Dvetretjinska večina? Časa je dovolj.
In posledice? Blokada Hrvaške za položaj Slovenije ne bi pomenila nič dobrega, saj smo na dobri poti, da s pomočjo prijateljskih medsosedskih odnosov rešimo odprta vprašanja meje, o morebitnih posledicah pravijo v SD-ju. Na vprašanje, kako nameravajo zagotoviti potrebno dvetretjinsko večino, pa odgovarjajo, da pričakujejo odgovorno ravnanje parlamentarnih strank. Tudi v LDS-u so prepričani, da da bodo pred razpravo o ratifikaciji prevladali argumenti za zadostno podporo. V Zaresu se glede tega vprašanja "ne želijo prenagliti" in opozarjajo, da bo do ratifikacije preteklo še nekaj časa, saj ima Hrvaška še nekaj odprtih poglavij.
Napovedano blokado Hrvaške so sicer obsodili tudi v Liberalni akademiji, kjer ji ob bok postavljajo besede, ki jih je Janša izrekel v intervjuju iz leta 2007. Takrat je dejal: "(Prejšnja) vlada je zagrozila s tem, da Slovenija ne bo več podpirala Hrvaške na poti v Evropsko unijo. Jaz sem dejal, da je takšna izjava nekaj podobnega, kot če bi v vojni vrgli atomsko bombo na četo vojakov, skratka, da je to pretirana reakcija, ki ne bo dobro odmevala v Evropi, in dejansko ni. Zaradi tega imamo še zdaj težave, ko skušamo včasih zagovarjati verodostojnost svojih argumentov. Še vedno se to vleče."
Gre za izjavo, ki je nasprotna zdajšnji, zato Liberalna akademija pod vprašaj postavlja Janševo verodostojnost, saj naj bi bil "tako rekoč z atomsko bombo v roki pripravljen pohoditi svoja lastna stališča, nacionalne interese, verodostojne besede in se igrati z nacionalističnimi čustvi," je zapisal Darko Štrajn, predsednik Liberalne akademije v izjavi za javnost.
SDS: Izjava se je nanašala na grožnjo nekdanjega premierja Ropa
S tem očitkom Liberalne akademije je MMC soočil tudi SDS. "SDS je ves čas podpiral in še vedno podpira Hrvaško na poti v EU, ob čemer tudi ves čas vztrajamo na stališču, da mora imeti Hrvaška urejena mejna vprašanja s Slovenijo še pred vstopom v EU. SDS zato ne bo glasoval za ratifikacijo pristopa Hrvaške k Evropski uniji, dokler ne bomo vedeli, kakšna bo sodba arbitražnega sodišča. Izjava predsednika SDS, ki jo navajate, se je sicer nanašala na grožnjo nekdanjega premiera mag. Antona Ropa, da bo Slovenija blokirala vstop Hrvaške v EU zaradi incidenta na mejnem prehodu pred državnozborskimi volitvami leta 2004, ko je hrvaška policija aretirala Joška Jorasa in Marjana Podobnika," so za našo spletno stran pojasnili v največji opozicijski stranki.
Na odzive, DeSUS-a, SNS-a in Zbora za republiko, ki jih je MMC tudi zaprosil za komentar, še čakamo. Iz NSi so sporočili, da bodo organi stranke "o teh izjavah predsednika SDS razpravljali na svojih rednih sejah", zato "v tem trenutku ne moremo podati odgovora na vaša vprašanja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje