Drago Kos se seje odbora ni udeležil. Foto: BoBo
Drago Kos se seje odbora ni udeležil. Foto: BoBo

Kos je že v času svojega vodenja organiziral mrežo, med njimi so celo sodelavci zdajšnje komisije, od katerih je odkupoval podatke in lojalnost.

Jožef Jerovšek, SDS
Goran Klemenčič
Klemenčič bolj kot na Kosa za odgovornost s prstom pokaže na politiko med letoma 2004 in 2008. Foto: MMC RTV SLO

"Pogovarjati se o človeku, ko ga ni zraven - to je kratko malo opravljanje," je razpravo komentiral poslanec Zaresa Alojz Posedel. Tako je odbor 'preživel' le uvodni govor poslanca SDS-a Jožeta Jerovška, ki mu je po protestih poslancev koalicije sledila prekinitev. Nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je že pred sejo dejal, da če "parlamentarci sklicujejo nujne seje svojih odborov na podlagi zapisov v rumenih medijih, potem stvar ne more biti drugačna kot smešna", ter napovedal odsotnost. Razlog - predavanje na neki konferenci.

Datum nadaljevanja neznan, vprašanja ostajajo
Nadaljevanje sledi ob Kosovi navzočnosti, je obljubil predsednik odbora Vinko Gorenak (SDS). Gorenak je po seji pojasnil, da nikakor ni razočaran, ker ni bilo niti predstavitve stališč. "Zahteva je bila podana, odgovorov ni bilo, koalicija je temo očitno želela odložiti za neki določen čas, da bi pa jo odložila v neki nedoločen čas, ji pa seveda ne bom dopustil in bom sejo v nekem doglednem času sklical in bomo takrat nadaljevali. Poslovnik pač moramo upoštevati," je izjavil.

Povedal je, da se strinja, da razprava brez Kosove navzočnosti ni primerna. Trdi, da je s prekinitvijo seje tudi računal, saj je tudi sam nameraval predlagati, da seje ne končajo, preden Kos ne pove svojega stališča. "Na noben način ne smemo biti nekorektni in mu ne dati besede ter govoriti o njem. Moj namen je bil jasen, da slišimo uvodne obrazložitve, da torej opravimo del razprave in da počakamo gospoda Kosa," je sklenil.

Jerovšek: Kos je prijave selektivno obravnaval
"Že od samega nastanka Kosove protikorupcijske komisije leta 2004 smo opozarjali na nepreglednost dela in selektivno obravnavo," je v uvodnem govoru dejal poslanec SDS-a Jožef Jerovšek. Meni, da se je nekdanji vodja Komisije za preprečevanje korupcije izogibal nadzoru - še posebej ko ga je k poročilom pozivala parlamentarna komisija pod vodstvom SDS-ovega poslanca Branka Mariniča, katere namen je bil prav nadzor t. i. Kosove komisije. Mariničevo komisijo je po Jerovškovih besedah koalicija brez pravega prenosa pooblastil nadzora ukinila.
Med domnevne nepravilnosti Jerovšek uvršča domnevnih 1.400 nerešenih zadev, ki naj bi prišle na dan ob primopredaji predsedniku nove protikorupcijske komisije Goranu Klemenčiču. Te prijave v spisih niso bile vodene in nikjer označene, trdi Jerovšek, izpostavlja pa tudi domnevno "enormno povečanje predanih zadev vodji NPU-ja Hariju Furlanu" tik pred koncem Kosovega mandata. Da je Kos prijave obravnaval selektivno, ščitil eno opcijo in prioritetno odpiral zadeve, ki so škodile desni opciji, obstajajo dokazi, trdi poslanec SDS-a.
Klemenčič: Izrazito pomanjkanje podpore komisiji
Vendar je zdajšnji predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič že pred dnevi pojasnil, da obstoja zaostankov prejšnje vodstvo novim članom komisije ni prikrivalo. Vzrok zanje gre po njegovem mnenju v večji meri iskati v "izrazitem pomanjkanju podpore delovanju komisije s strani politike v letih 2004-2008". Komisija naj bi namreč v tem času bila tako oslabljena, da ni mogla resno izvajati svojih nalog, je dejal Klemenčič.

Kos je že v času svojega vodenja organiziral mrežo, med njimi so celo sodelavci zdajšnje komisije, od katerih je odkupoval podatke in lojalnost.

Jožef Jerovšek, SDS