Mestna občina Ljubljana predlaga zvišanje materialnih stroškov za 11 evrov na otroka (s 44 na 55 evrov plačila mesečno). Polna cena programa za otroka v prvem starostnem obdobju (od enega do treh let) bo tako 485 evrov, v drugem starostnem obdobju (od treh do šestih let) pa 346 evrov.
Občina predlaga tudi zmanjšanje mestnega popusta, s katerim se znižuje plačilo staršev. Starši mlajših otrok v drugem, tretjem in četrtem dohodkovnem razredu bodo namesto 22-odstotnega popusta dobili 20-odstotni popust; tisti od petega do deveta razreda pa 14 odstotkov popusta.
Starši starejših vrtčevskih otrok bodo namesto 15- dobili 10-odstotno znižanje od drugega do četrtega razreda, vsi preostali pa 7-odstotni popust.
Starši v najvišjem dohodkovnem razredu bodo tako po novem za otroke do treh let plačevali 321 evrov (36 evrov več), do šestih leta 248 evrov (29 evrov več). V drugem najnižjem dohodkovnem razredu (kjer starši še plačujejo vrtec), se bo plačilo povečalo le za tri evre. Skupno MOL računa, da bodo s tem in z dodatnimi plačili drugih občin v proračun dobili 1,7 milijona evrov dodatnega priliva.
Povprečno mesečno plačilo 117 evrov
V preteklem letu je mesečno plačilo staršev za vrtce v povprečju znašalo 117 evrov, kar pomeni 22-odstotno kritje vseh stroškov predšolske vzgoje v Ljubljani, so pojasnili v gradivu. Kot zatrjujejo, tudi s predlagano podražitvijo to razmerje ohranjajo, prav tako pa se tudi po podražitvi "cene za starše v ljubljanskih vrtcih še vedno uvrščajo med štiri oziroma pet najcenejših mestnih in obljubljanskih občin".
Občina sicr staršem plačilo za vrtec znižuje tudi ob predložitvi dokazil o reševanju osnovnega stanovanjskega vprašanja - staršem, ki se uvrščajo od 2. do vključno 6. dohodkovnega razreda, tako občina dodatno zniža plačilo za en dohodkovni razred.
ZUJF: Več za drugega otroka
Sicer pa starši po vsej Sloveniji že od 1. junija dalje po zakonu za uravnoteženje javnih financ (ZJUF) plačujejo več za vrtce, če imajo v njih vključenega tudi drugega otroka. Z uveljavitvijo omenjenega zakona namreč vključitev drugega otroka v vrtec zanje ni več brezplačna, ampak morajo starši plačati 30 odstotkov cene, ki bi jo plačali sicer.
Gneča v ljubljanskih vrtcih
Ljubljanski vrtci se že nekaj let spopadajo z gnečo. Da bi omogočili vključitev čim več otrok, bodo svetniki na ponedeljkovi seji obravnavali tudi predlog sklepa o določitvi notranjih igralnih površin v javnih vrtcih v šolskem letu 2012/2013. V 23 vrtcih oziroma njihovih enotah ne dosegajo normativa, ki na otroka določa tri kvadratne metre, so pojasnili v gradivu za javnost.
Trije kvadratni metri na otroka
Po predlogu naj bi tako vrtci v prihodnjem šolskem letu zagotovili po tri kvadratne metre za otroke do drugega leta starosti, po 2,6 kvadratnega metra za otroke od drugega do tretjega leta starosti in po 1,75 kvadratnega metra za otroke od tretjega leta starosti naprej. K predlaganemu sklepu pa mora pred uveljavitvijo po njegovi potrditvi v mestnem svetu soglasje dati tudi pristojni minister.
Kot so še zapisali v gradivu, bi morali vrtci v primeru nesprejetja sklepa oblikovati oddelke z zmanjšanim številom otrok, s čimer pa bi se cena stroškov povečala.
13.000 otrok v ljubljanskih vrtcih
Ljubljanske vrtce obiskuje več kot 13.000 otrok, ob letošnjem vpisu pa so prejeli skoraj 5000 vlog, od tega nekaj manj kot 4200 za otroke prvega starostnega obdobja in okoli 800 za otroke drugega starostnega obdobja. Kot so zapisali v gradivu, bo končno število sprejetih otrok znano po končanem postopku vpisa, bodo pa v prvem starostnem obdobju zapolnjena vsa prosta mesta.
Tako na MOL-u vnovič predlagajo objavo razpisa za dodelitev koncesij za izvajanje deveturnega dnevnega programa predšolske vzgoje za otroke prvega starostnega obdobja za skupaj največ 50 oddelkov na različnih območjih mesta. Mestni svetniki bodo v ponedeljek odločali tudi o tem predlogu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje