Miro Haček. Foto: BoBo
Miro Haček. Foto: BoBo

Le 35 poslancev je sinoči glasovalo, naj notranji minister Boštjan Poklukar ostane, koalicijski partnerici SD in Levica sta se, kot sta napovedali, vzdržali glasovanja. 29 poslancev opozicije je glasovalo za ministrov odhod. Kot je za oddajo Ob osmih komentiral politolog Miro Haček, je jasno, da minister ne uživa podpore koalicijskih partneric Gibanja Svoboda. "Je pa tako, da ima že vrsto mandatov v koalicijskih pogodbah nesrečno določilo, da je treba vsem interpelacijam nasprotovati ne glede na to, ali so še tako upravičene ... Zdaj je vprašanje, ali se bo to na srednji in dolgi rok koaliciji izplačalo ali pa bi bilo vendarle bolje ministra odstaviti in poiskati drugega. SD in Levica sta s tem zamudili tudi priložnost, da bi se nekoliko bolj ločili od močno prevladujoče politike Gibanja Svoboda."

Pri tem SD te dni v nelagodje spravlja tudi zgodba o 83-milijonskem razpisu Spirita, po kateri je zdaj odstopil direktor te javne agencije Rok Capl, pristojni minister in predsednik Socialnih demokratov Matjaž Han pa je njegov odstop danes že sprejel. "Če bi bil malo ciničen, bi rekel, da če ne bi imeli interpelacij, tudi političnih afer ne bi odkrili prav veliko," komentira Haček. "Čudežno je, da se takšne zgodbe vedno pojavijo v trenutkih, ko gre za napeta razmerja znotraj koalicije. Tako jih lahko razumemo tudi v smislu razkrivanja zgodb zato, da se umiri ali pa na vajeti ujame neki koalicijski partner; v tem primeru je to pač SD, na katerega je vezana ta Spiritova zgodba, ko so med drugim določena podjetja brez zaposlenih dobivala milijonske subvencije ... Je pa res, da se je koalicija naučila, da je treba take zgodbe čim prej skleniti." Levica je medtem po Hačkovi oceni glede na nizko javnomnenjsko podporo v položaju, v katerem bo vztrajala pri svojih resorih do konca in nato upala na vnovičen prestop parlamentarnega praga. Špekulacije, da bi utegnila katera od obeh strank zapustiti vlado, ocenjuje kot malo verjetne. "Tudi če bi ena odšla, to vlade ne bi zamajalo, saj bi lahko mandat oddelala do konca. Da bi se SD in Levica povezala in skupaj šla proti Gibanju Svoboda ter na neki način zrušila vlado ... Mislim, da so dovolj pametni oziroma so izračunali, da se jim ta poteza ne bi izplačala in ne bi bila nagrajena na predčasnih volitvah, ki bi temu sledile."

Kdo bo premešal naslednje predvolilne karte?

Levo od sredine Haček pred naslednjimi volitvami še ne vidi resnega kandidata. "Kadrovski bazen je prazen oziroma ostaja cel kup kandidatov, ki pa se ne odločijo za vstop v aktivno politiko; ta bazen se jim zdi namreč globok, voda kalna in bog ve, kaj se ti v tej vodi lahko dokaj hitro zgodi. Strinjam pa se lahko z nekdanjim predsednikom Milanom Kučanom, da antijanšizem ne bo dovolj na naslednjih volitvah, tudi pandemije nimamo, in bo treba pokazati nekaj več, nekaj vsebinskega." Prostor vidi za Vladimirja Prebiliča, a je po njegovem mnenju vprašanje, ali bi se s položaja evropskega poslanca odločil za kaj takega, če mu ne bi res dobro kazalo. Na desni strani političnega spektra medtem opozarja na novonastalo stranko Fokus predsednika državnega sveta Marka Lotriča. "To je relativno pogumna zgodba, ker doslej podjetniške in obrtniške stranke niso najbolj uspevale, kar je svojevrsten paradoks. Če pogledamo raziskavo Valicona Ogledalo Slovenije, namreč vidimo, da so mali obrtniki na vrhu lestvice organizacij, ki jim Slovenci najbolj zaupamo. Zdajšnje stranke koalicije in opozicije pa so na dnu te lestvice. In vendarle ljudje na volitvah podpremo prav te stranke, ki jim izrazito ne zaupamo ... Najbrž se bo na neki točki moral zgoditi premislek pri vsakem izmed volivcev, kaj si želimo v naslednjem mandatu: ali bomo gledali na svoj interes ali se bomo spet vrteli v neki polarizaciji in ideologiji." Na desnici Haček ne pričakuje velikega povezovanja.

Miro Haček: V SD in Levici so dovolj pametni, da ne bodo zrušili vlade