"Zavzemamo se, da se ustrezno odpravijo nakopičena plačna nesorazmerja, da se za zaposlene v javnem sektorju zagotovi stimulativno, varno in dostojno delovno okolje ter da pravo mesto dobijo strokovnost, kompetentnost in izkušnje, strokovne nazive pa naj se, namesto poskusa njihovega razvrednotenja, prizna kot pomembne karierne in strokovne mejnike," so sporočili iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS).
Ob tem so poudarili, da je v času velikega pomanjkanja ustreznih in kompetentnih kadrov ter visoke inflacije nesprejemljivo, "da skuša vlada varčevati ravno na javnih uslužbencih na način, da ne želi uskladitve vrednosti plač in da zamika začetek prehoda na nov plačni sistem". To bo namreč, kot so dodali, najbolj prizadelo tiste v spodnji tretjini plačne lestvice.
V KSJS-ju so napovedali, da bo na protestnem shodu sindikalnih zaupnikov Sviza v znak solidarnosti in podpore stališčem ter zahtevam Sviza in vsem zaposlenim v dejavnosti vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture vihrala tudi zastava KSJS.
Sviz: Predlog ne odpravlja nesorazmerij
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) bo v sredo na protestnem shodu pred poslopjem vlade izrazil nestrinjanj z vladnim predlogom za odpravo plačnih nesorazmerij. Trdijo, da predlog, ki je bil sindikatom posredovan 18. septembra, ne odpravlja plačnih nesorazmerij, ampak jih ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa nesorazmerja celo povečuje. Ne strinjajo se tudi s predlagano zamrznitvijo usklajevanja vrednosti plačnih razredov do 1. januarja 2028.
VSS: Vlada se pogaja neresno
V Visokošolskem sindikatu Slovenije (VSS) podpirajo Svizov protestni shod in z njim delijo stališče, da se vlada Roberta Goloba s sindikati javnega sektorja pogaja neresno. "Žal celo delimo skrb vseh, ki z grozo ugotavljajo, da ji vodenje države polzi iz rok, pogajanja pa izvaja samo še s figo v žepu, brez pametnega cilja in predvsem brez prave volje, da bi zaposlenim v javnem sektorju pomagala v meri in obsegu, kot si to zaslužijo," so zapisali v VSS-ju.
Vlada po njihovi oceni prav tako ne kaže iskrene namere po odpravi plačnih nesorazmerij in prevedbi delovnih mest na novo plačno lestvico, saj je njen sedanji predlog ponižujoč. Za VSS je nedopustno in nezaslišano, da se plače ne usklajujejo z inflacijo in realno zaostajajo za cenami življenjskih potrebščin.
"Težko razumemo, da predsednik vlade, ki je doktor znanosti, ne kaže ustrezne dovzetnosti za podporo tistim, ki v državi poskrbijo za napredek v znanosti in tehnologiji, njihova spoznanja pa prinašajo dolgoročne koristi za družbo in pomagajo izboljšati kakovost našega življenja," so pojasnili. Zato si želijo, da vlada prisluhne zahtevam Sviza na njegovem shodu in končno neha slepomišiti v pogajanjih.
Podpora nekaterih drugih sindikatov
Podporo zahtevam in protestu so izrazili tudi v Svobodnem sindikatu Slovenije in Sindikatu kulture in narave Slovenije Glosa. "Četudi se Sviz pri navedenih sporočilih zavzema zlasti za 'svoje' skupine delavk in delavcev v javnem sektorju, torej v šolstvu, znanosti in kulturi ter v t. i. skupini J, čemur Glosa in Svobodni sindikat Slovenije decidirano pritrjujeta, pa vendarle želimo ob tej pomembni priložnosti in v obdobju velikih svetovnih sprememb pozornost tovariško usmeriti tudi k nujnosti vzpostavljanja pravičnejšega, enovitejšega in skupnega plačnega sistema za vse, ne zgolj za javni sektor, za šolnike, za znanstvenike, za kulturnike in za skupino J, marveč za celotno delovno ljudstvo," so zapisali v skupnem pismu podpore.
Proti tovrstnemu stremljenju lahko po navedbah obeh sindikatov nastopijo le ozki, slabonamerni in sebični ljudje, ne glede na strokovno, kulturno in politično ozadje. "Za vas, tovarišice in tovariši iz Sviza, pa vemo, da ste bili, ste in boste na strani dobrega in pravičnega," so zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje