Blaž Bračič. Foto: Radio Slovenija
Blaž Bračič. Foto: Radio Slovenija

Donald Trump napoveduje dodatne carine na uvoz blaga iz Evrope, Mehike, Kanade in Kitajske. Član uprave NLB Skladi Blaž Bračič je v oddaji Ob osmih opozoril, da vsakršno omejevanje, tudi carine, nikoli pozitivno ne vpliva na mednarodno trgovino in udeležence na trgu. "Trump sicer na veliko grozi z njimi. A nobene ekonomske teorije ni, da bi zviševal carine in to pogojeval z zmanjšanjem pretoka drog ali nezakonitih migracij." Trump je poslovnež in ne politik. S temi močnimi izjavami in napovedovanjem protekcionizma si izboljšuje izhodišča za poznejša pogajanja. "Mislim, da carin, kot jih napoveduje, ne bo uvedel, ker to preprosto ni v interesu nikogar. Če se bo to res zgodilo, pa ga čakajo nove težave, saj bo to vplivalo na inflacijo v Ameriki in posledično lahko spet pričakujemo rast obrestnih mer, kar pa bo slabo tudi za Američane." Trump zagotovo ne bo razočaral številnih volivcev, ki jih je pridobil s populističnimi izjavami o dodatnih carinah, kar naj bi prispevalo k izboljšanju njihovega standarda.

Živahni delniški trgi

Živahno dogajanje na delniških trgih še zdaleč ni samo posledica zmage Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v Združenih državah Amerike, meni Blaž Bračič. "Vse leto 2024 je bilo na delniških trgih izjemno dobro za investitorje. To je bilo predvsem posledica umirjanja inflacije in pričakovanja zniževanja obrestnih mer. Zmaga Donalda Trumpa je samo še malo razpihala žerjavico teh finančnih trgov." Pričakuje se, da bo Trump prijazen do tistih, ki so pomembnejši in imajo pomembnejše uteži na borznih trdih, da bo zrahljal nekatere regulacije, predvsem v zvezi s kriptovalutami, pa tudi na delniških trgih. Te regulacije danes močno dušijo številne udeležence v gospodarstvu.

Prijatelji Trumpa

Nekateri imajo že kar konkretne dobičke zaradi tega, ker so ga podprli v predvolilni kampanji. 10 najbogatejših Američanov je v enem samem dnevu po Trumpovi zmagi zaslužilo 60 milijard dolarjev, največ Elon Musk, ki bo po napovedih član Trumpove administracije. Blaž Bračič pravi, da je treba ločiti med dobički posameznikov in dobički družb, katerih lastniki so. "Doslej so pridobivali samo oni osebno, na primer Musk. Na finančnih trgih pa vedno gledamo v prihodnost. Pričakujemo, da bodo zaradi ukrepov, ki jih je napovedal Trump, podjetja napredovala, kar se bo odrazilo tudi na ceni delnic. Sama podjetja pa, zaradi njegove zmage, doslej niso zaslužila še niti evra. Bomo pa tudi videli, kako se bo razvijal odnos Trump-Musk. Gre za dva igralca, zato si lahko mislimo marsikaj. Lahko bi pobiral stave, koliko časa bo trajalo to prijateljstvo."

Kriptovalute

O rekordni vrednosti bitcoina, ki je že skoraj dosegla magično mejo 100 tisoč dolarjev, Blaž Bračič pravi, da ne ve, ali je to prava cena in koliko je vreden v resnici. "Kaj ga žene navzgor in do kam še, ni mogoče napovedati. Jaz sem finančnik in mi vsako stvar vrednotimo na podlagi nekih denarnih tokov. Lahko določimo ceno, ali je prava, pa ne moremo reči." Stanovanju lahko neko vrednost prinese najemnina, delnica prinaša dividende, obveznice obresti. Bitcoin ne prinese ničesar. Nemogoče mu je določiti ceno, pravi Bračič. "Če me vprašate, koliko je vreden … Lahko en dolar, lahko milijon. To je popolna špekulacija."

Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Blaž Bračič: Če bo Trump zviševal carine ZDA čaka inflacija in rast obresti