Prehod iz poletja v jesen je bil res nenaden, iz ekstremno vročega obdobja so temperature čez noč upadle precej pod povprečje, a vreme se počasi umirja, je v oddaji Ob osmih pomiril Blaž Šter. "Tudi deževje severno od Alp se umirja, vsaj nekaj časa bo tudi tam suho."
Boris pustil veliko razdejanje
Ciklon je nastal v severnem Sredozemlju, naši kraji so bili na začetku njegove poti. "Potoval je naprej proti Jadranu, šel nad Balkan in se nato več dni zadrževal na območju Poljske, Avstrije, Češke in tudi Slovaške. Obilno deževje je bilo še bolj izrazito, ker se je nad temi državami zadrževala topla fronta, zato padavine niso slabile, ampak se le še krepile." Tudi evropske države poimenujejo ciklone. Tako jih lažje spremlja in si jih zapomni tudi splošna javnost, pa tudi zgodovinsko gledano si lažje zapomnimo in se spomnimo ciklona, če je poimenovan. "Ciklon dobi ime, kadar izda opozorilo vsaj nekaj držav. Tokrat je kar nekaj držav izdalo tudi rdeče opozorilo, torej najvišjo stopnjo ogroženosti. Po Evropi imamo namreč poenoten opozorilni sistem. Pri nas smo izdali samo oranžno opozorilo. Bo pa ciklon Boris zagotovo najbolj znan po ekstremnih padavinah. Ponekod je padlo tudi 400 litrov dežja na kvadratni meter. To pomeni, da so nekateri kraji v samo nekaj dneh dobili toliko dežja, kot ga običajno dobijo vso jesen ali celo v pol leta." Tokratno ekstremno deževje je bilo tako izrazito, da se je bilo težko pripraviti nanj. "Napoved je bila sicer dokaj natančna. Je pa težko na hitro sprejeti ukrepe za zavarovanje nepremičnin, infrastrukture."
V Sloveniji tokrat brez večjih težav
Na srečo za Slovenijo tokrat posledice niso bile tako hude. Težava je, da je naša država reliefno zelo raznolika. V enem delu nas ogrožajo hudourniške poplave, ko velika količina padavin naenkrat odteče v obliki hudournika. Prav hudourniške poplave najbolj ogrožajo ljudi in infrastrukturo, pravi Šter. "Na drugi strani pa smo lahko veseli, da velik del Slovenije prekriva kras. Tam voda hitro ponikne in ni tolikšnih težav. Zato bi za Slovenijo dejal, da velja neka srednje velika ogroženost, kar se tiče padavin. Poplav smo že navajeni, vsaj v nekaterih delih. Razvili smo dobršno mero robustnosti."
Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje