Vse to smo nekako že videli, saj je del priprav na prihodnje državnozborske volitve. Postavlja se vprašanje, kako blizu prihajajočim rednim volitvam utegne razpasti aktualna koalicija, saj so si stranke že nekajkrat tako tik pred volitvami skušale izboljšati položaj. O slovenski politiki – tudi z umestitvijo v širši okvir – smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali z nekdanjim ministrom in nekdanjim predsednikom ugasnjene Državljanske liste Gregorjem Virantom. Pravi, da v Sloveniji po volitvah vidi desno vlado, upa pa, da ne bo popolne nadvlade in ne preveč populističnih rešitev številnih izzivov, ki so pred nami.
Vladajoča politika resda nima več podpore, pravi Gregor Virant, ima pa udobno večino v parlamentu in verjetno bodo mandat skušali vleči čim dlje, je pa zdaj veliko več zanimivega političnega dogajanja desno od sredine. Jutri bo svoje Demokrate v Mariboru ustanovil Anže Logar, ki se je na samostojno politično pot odpravljal zelo dolgo, še vedno pa čakamo tudi na to, kdo se mu bo pridružil in kakšna bodo njegova programska izhodišča.
"Rekel bi, da Logar do zdaj ni pokazal dovolj," pravi Virant. "Sploh ne vemo, kaj Logarjevi demokrati ponujajo in za kaj se zavzemajo. Verjetno bodo zadeve jasnejše po kongresu, sam pa pričakujem, da bo program stranke desnosredinski oziroma desno liberalen, kar bi se mi zdelo logično, saj Logar tudi sam pravi, da je desnosredinski politik, ampak to je za zdaj samo ugibanje. Resni komentarji bodo mogoči kmalu, ko bomo videli, kdo so ključni ljudje, kakšen je program stranke, kakšne so njene vrednote in ideologija. Mislim, da imajo možnost, če se vzpostavijo kot jasna alternativa na desni in poudarijo svoj program."
Če ne bo jasnega profiliranja, lahko tudi Demokrati postanejo in ostanejo medli in stranka, ki v parlament pride enkrat. Težava, ki jo ima Logar že od začetka samostojnega delovanja, pa je nenehno – tudi medijsko – ugibanje, ali ne gre zgolj za še enega od satelitov Janeza Janša, s katerimi si ta prizadeva razširiti podporo na politični desnici. Virant meni, da Logar in Janša nista dogovorjena, je pa njuno poznejše sodelovanje jasno, saj je Logar nujen partner v desnosredinski vladi, poleg tega ima tudi potencial za nabiranje glasov med razočaranimi volivci Gibanja Svoboda.
Kaj po naslednjih volitvah v Sloveniji pričakuje Gregor Virant? "Vse kaže na desnosredinsko vlado, morda s kakšnim dodatkom leve sredine. Razmere so idealne za to. Leva vlada je razočarala, SDS ostaja stabilen in bo verjetno dobil relativno večino, Logar bo nabral nekaj odstotkov na sredini, dokaj stabilna je tudi Nova Slovenija. Obrat na desno se mi, roko na srce, zdi nujen, vendar hkrati upam, da to ne bo vlada popolne hegemonije SDS-a, da bodo torej koalicijski partnerji, zlasti Nova Slovenija, morda tudi Logarjevi Demokrati, poskrbeli za določene zavore in ravnovesja, recimo ko gre za odnos do pravne države, do institucij, pa tudi do ničelne tolerance do korupcije v lastnih vrstah," napoveduje.
Sprememba bo prišla z novimi generacijami
Politiki se v Sloveniji marsikdo skuša izogniti na široko, saj je njen ugled izjemno nizek, zaradi sploščenosti plačne politike pa tudi plače vodilnih funkcionarjev pri nas že dolgo niso več tisto, kar bi nekoga vabilo v vse to. Spremembe bodo prišle z novimi generacijami, pravi Gregor Virant, in zdi se, da smo se na desnici znašli sredi teh generacijskih premikov.
"Novo Slovenijo je že prevzela generacija mlajših politikov, starejša generacija, mislim zlasti na Janšo, pred kratkim pa smo videli tudi Lojzeta Peterleta, pa hoče obdržati svoje položaje. Politika je posebna dejavnost in iz mandata v mandat postaja bolj brutalna. Zavor pri medsebojnem obračunavanju ni več. Tistim, ki smo poskušali iz neke druge kariere malo skočiti tudi na politični vlak, je jasno tudi, da politika ni neka postranska dejavnost, ampak je dejansko poklic, je obrt, ki zahteva celega človeka. Zanjo moraš imeti posebne talente, predvsem pa je treba imeti neskončno debelo kožo in moraš biti pripravljen na konstantne spopade. In iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da je življenje zunaj politike bistveno bolj kakovostno, mogoče nekoliko manj razburljivo in zanimivo, ampak bolj kakovostno," dodaja.
Evropa se mora ozreti naokrog
Tudi domača politika pa se je v zadnjih tednih hočeš nočeš morala ozreti v Ameriko, kjer bo Trump na valovih podpore volitev očitno krepko spremenil smer razvoja in delovanja države. Tudi Evropa bi se po Virantovem mnenju morala učiti.
"Trumpu je uspelo prav pri tem, da je obljubljal rešitve na področjih, ki ljudi najbolj skrbijo, to pa so v Ameriki – in podobno je tudi v Evropi – nezakonite migracije, varnost, vojne in podobno. Medtem so demokrati v Ameriki leta in leta pluli na valovih tako imenovanega prebujenstva in se ukvarjali z obrobnimi temami kulturnega boja, ki se povprečnega volivca ne dotikajo. Evropska politika bo temu sledila oziroma že sledi. Parlament se je obrnil desno, desno se obrača Nemčija. Desnica v nasprotju z levico ponuja odgovore na ključna vprašanja, ki zanimajo ljudi, seveda pa tudi tu obstajata tveganje in nevarnost, da bi zašli v nezmerno, populistično, avtoritativno smer," meni.
Kako nekdanji politik opazuje slovensko politično folkloro, ki na levi sredini ponuja vedno nove obraze s čedalje manj uspešnimi mandati, in kdo bi bil po njegovem mnenju morda lahko naslednji novi obraz, ki bi skušal uspeti na valovih boja z Janezom Janšo, pa v novi epizodi oddaje Ob osmih:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje