Lidija Jerkič. Foto: Radio Slovenija
Lidija Jerkič. Foto: Radio Slovenija

Kriza v avtomobilski panogi pride vsakih šest ali sedem let, vmesnem obdobju se zgodi napredek, pride do drugačnega delovanja. Podjetja so se že očistila in se znajo prilagoditi novim trgom, je v oddaji Ob osmih dejala Lidija Jerkič. "Jaz se ne bojim za našo avtomobilsko industrijo," pravi. Dejstvo je, da se bo zlasti v avtomobilski industriji zgodilo preoblikovanje. Zagotovo bomo kakšno podjetje, ki v Sloveniji ne more več opravljati dejavnosti, izgubili, moramo se sprijazniti s tem, da podjetja ugašajo, a nastajajo tudi nova in boljša. "Prepričana sem, da v prihodnjem letu nekih grozovitih, tragičnih padcev ne bo," ocenjuje Jerkič. Tako kot življenje imajo tudi podjetja svoj cikel. Iz starega raste novo, in to se bo dogajalo tudi v prihodnjem letu.

Odpuščanja bodo

Seveda bodo tudi odpuščanja, a je tudi ponudba delovnih mest veliko večja. "Razmere so povsem drugačne, kot so bile pred petimi leti. Takrat so bili na trgu delavci, ki so težko dobili zaposlitev. Danes so na trgu delodajalci, ki tekmujejo za dober kader. Celo kradejo si zaposlene. To se ne pozna samo na plači, ampak tudi pri drugih pravicah, denimo pri ponudbi dodatnih zavarovanj, pri trinajsti plači, pri višjem regresu, delovnih razmerah, včasih celo pri skrajšanem delovniku." Trenutno tistim, ki bodo izgubili zaposlitve, ne bo težko najti novega dela. Seveda pa je na zadevo treba gledati individualno, opozarja Lidija Jerkič. "Nekomu, ki je ostal brez zaposlitve, nič ne pomaga, če mu nekdo reče, da bo dobil novo priložnost. Želela bi, da ne štejemo vsakega odpuščenega posebej. Saj v zadnjih dveh letih tudi nismo šteli vsakega dodatno zaposlenega. To bo veliko bolje za naše duševno zdravje. V preteklosti so namreč podjetja zaposlovala tudi po 300, 400 novih delavcev, pa o tem ni bilo nobenih posebnih novic."

Nujno povečanje produktivnosti

V Sloveniji močno zaostajamo s prestrukturiranjem industrije. Podjetja bi se morala več ukvarjati s tem, pravi Lidija Jerkič. "Vsi se pogovarjamo o digitalizaciji, robotizaciji, avtomatizaciji. Večja produktivnost bo tudi podlaga v marsikaterem podjetju za izplačilo višjih plač. V Sloveniji še vedno nimamo velike ponudbe zelo kvalificiranih delovnih mest ali delovnih mest, za katera se zahteva visoka izobrazba. Še vedno se išče delovna sila za bolj ali manj preprosta dela in tista, ki jih Slovenci skorajda ne želimo več opravljati."

Plače

Javni sektor je dosegel plačni dogovor z vlado. Z novim letom se bodo plače zvišale. Lidija Jerkič pravi, da so tudi v zasebnem sektorju potrebe po višjih plačah. A opozarja, da je ta zelo drugačen od javnega sektorja. "Zasebni sektor je ves čas nekako v senci, čeprav v nasprotju z javnim tam vsako leto potekajo pogajanja. Nima pa zasebni sektor krovne kolektivne pogodbe. Plače urejajo kolektivne pogodbe dejavnosti, ki so vse bolj različne, in kar je še najbolj žalostno – vsako leto jih je manj. Težava je tudi, da jih sklepajo sindikati in delodajalske organizacije, in če prvi ali drugi niso organizirani, kolektivnih pogodb ni. Takih je kar tretjina zaposlenih v zasebnem sektorju. In potem velja le eno pravilo; to je minimalna plača." Lidija Jerkič spomni na zavezo iz koalicijske pogodbe, da bo tudi v zasebnem sektorju osnovna plača minimalna plača. "Nobenega razloga ni, da zaposlene v javnem in zasebnem sektorju razlikujemo po višini minimalne plače." Podatka o tem, koliko zaposlenih v zasebnem sektorju prejema minimalno plačo, ni, pravi Jerkič. To bo treba spremeniti in sprejeti ustrezen zakon. "Pogovori v to smer tečejo, a zelo počasi."

Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Lidija Jerkič: Ne bojim se za slovensko avtomobilsko industrijo