Foto: Reuters
Foto: Reuters

Postenje poznajo vse religije. Medtem ko se v tem času postijo muslimani, na veliki petek v Rimskokatoliški cerkvi velja strogi post, z veliko nočjo se končuje skupno 40-dnevni post. V postnem času, ki traja od pepelnične srede, pa tradicionalno poteka tudi akcija 40 dni brez alkohola, najbolj razširjene droge pri nas. Številni se v tem času odločijo tudi za post od drugih dejavnosti ali substanc, ki lahko škodljivo vplivajo na naše duševno in telesno stanje in vodijo v bolezen.

Slovenija mokra družba

Da je zasvojen z alkoholom, se je pred leti zavedel tudi znani pravnik in profesor Marko Pavliha, kar opisuje v knjigi Svetilnik. V pogovoru v oddaji Ob osmih je med drugim dejal, da je alkohol pač škodljiv, tudi če ga uživamo v še tako majhnih količinah. »Sam sem nekajkrat brez alkohola zdržal denimo tri mesece. Nekje sem prebral, da tako človek ugotovi, ali je zasvojen. No, jaz sem že naslednji dan po treh mesecih spet posegel po tem tekočem demonu, tako da to ni rešitev. Morda za nekatere, za mnoge pa ne. Smo pač mokra družba. Sam sem mislil, da sploh ne pretiravam s pitjem. Menil sem, da gre samo za družabno uživanje alkohola. Sem pa prepričan, da bomo prej ko slej prešli v suho družbo, pravzaprav že počasi prehajamo. Ljudje se tudi na podlagi znanstvenih raziskav vse bolj zavedajo, da nobena količina alkohola ni zdrava oziroma ni količine, tudi če je minimalna, denimo kozarec rdečega vina pri obedu ali kaj podobnega, ki bi bila koristna. Znanstveniki pravijo, da je alkohol škodljiv tako ali drugače. Odločiti se moramo sami.« Pavliha pravi, da ne želi biti pridigarski, a da se vsak posebej odloča, ali se bo alkoholu odpovedal ali pa ga bo res odmeril po pameti. Sam je popolnoma trezen sedem let.

Ljubezen

Na poti ozdravitve naletimo na vzpone in padce, pripoveduje Pavliha. »Zagotovo mi je bila najbolj v pomoč moja draga žena Ester. Ljubezen je najmočnejša energija, ki da človeku občutek odgovornosti. Če tvoje obnašanje moti najdražje osebe, potem boš, če jih res ljubiš, nekaj storil, da se to izboljša. In pri nas pomagamo drug drugemu. Tudi hči in sin sta bila del tega.« Pomoč je iskal tudi pri terapevtih, pomagal si je z meditacijo, za uradno terapevtsko zdravljenje pa se ni odločil. »Ugotovil sem, da je vse odvisno od mene. Morda sem tako tudi dokazal, da je ozdravljenje tako mogoče. Ni vsak iz takšnega testa. Jaz sem po naravi zelo vztrajen, zelo trmast, zato sem tudi na tem področju dokazal, da je to mogoče. Ne svetujem pa tega vsem.«

Alkohol od rojstva do groba

Alkohol je nenehno naš spremljevalec. »Kadarkoli praznujemo, žalujemo ali kaj drugega, je na mizi takšna ali drugačna oblika alkohola. To je slabo. Če pogledam nazaj, ugotavljam, da sem dobesedno treniral pitje. Povsod, v vseh svojih karierah pa tudi med študijem. Še sam nisem vedel, kdaj je bilo tega preveč, kdaj sem prestopil Rubikon. Pravzaprav sem pil vsak dan. Danes vidim, da se lahko popolnoma enako zabavam tudi brez alkohola. Ne nazadnje so na voljo tudi različne brezalkoholne pijače, denimo brezalkoholno pivo.« Gre za res škodljivo razvado. Družba preganja kadilce, vendar je kajenje manj nevarno od alkohola, je prepričan Pavliha. »Kajenje ubija tistega, ki kadi, in denimo do neke mere škoduje okolici zaradi pasivnega kajenja. Alkohol vsekakor povzroča preveč smrti na cesti pa tudi nasilje v družini.«

Pogovor v celoti lahko poslušate v oddaji Ob osmih.

Marko Pavliha: Sam sebi največji prijatelj in zdravnik