Svetovalec srbskega premiera Vojislava Koštunice, Vladeta Janković je dejal, da če je navajanje Drnovškove izjave točno, je to izjemen primer nedržavniškega obnašanja in poskus vsiljevanja rešitve na Kosovu.
Janković je poudaril, da je vztrajanje pri neodvisnosti Kosova v nasprotju s stališči vseh mednarodnih dejavnikov, tudi EU-ja. Če je res, da je Drnovšek svojo izjavo dal v nasprotju z nasvetom slovenskega zunanjega ministrstva in stališčem slovenske vlade, potem slovenski predsednik na lastno pest spodkopava prijateljske in obojestransko koristne odnose Srbije in Slovenije, je še dejal Janković.
"Samostojnost nesprejemljiva"
Na Drnovškovo izjavo se je odzval tudi srbski predsednik Boris Tadić in pozval tuje državnike, naj se vzdržijo enostranskih ocen o prihodnjem statusu pokrajine. Dejal je, da bi bila neodvisnost Kosova za SČG nesprejemljiva rešitev, ki bi bila nevaren pravni precedens. "Dovolj imamo enostranskih zaključkov in ocen s strani nekaj svetovnih politikov. K pogajanjem je treba pristopiti povsem racionalno, umirjeno in odgovorno, z jasnim načrtom in ciljem," je poudaril.
Baški vladika Irinej: Izjava je nedopustna
Izjavo Drnovška je v imenu sinode srbske pravoslavne cerkve, ki slovenskemu predsedniku sicer ne oporeka pravice do svojega mnenja, kot nedopustno in nespametno ocenil tudi baški vladika Irinej. Irinenj še meni, da izjava v naprej določa prihodnji status južne srbske pokrajine in vsiljuje enostransko rešitev.
Drnovšek naj bi med obiskom samostana Gračanica novinarki televizije Most iz srbskega dela Mitrovice dejal, da je Kosovo dejansko že samostojno in da bi morali urediti eksteritorialni status za srbske sakralne spomenike. Citat izjave so v nekaj urah objavili vodilni srbski mediji, med drugim tudi agencija Tanjug.
Vajgl zanikal izjavo
Drnovškov svetovalec za mednarodne odnose Ivo Vajgl je medtem zanikal, da bi slovenski predsednik med obiskom povedal, da je Kosovo že neodvisna država in da bi s tem prejudiciral status pokrajine. Vajgl je za TV Slovenija dejal, ga bodo končni status Kosova določila pogajanja oziroma sporazum. Kot je znano, je Vajgl Drnovška v soboto spremljal na poti po Kosovu.
"Drnovšek je predrzen"
Gibanje Moč Srbije pa je na srbskega predsednika Borisa Tadića in premierja Koštunico naslovilo zahtevo, naj se odzoveta "na poskus grobega vmešavanja Drnovška v notranje zadeve Srbije". Drnovšek je bil po njihovem mnenju celo predrzen, to pa zato, ker je sporno izjavo podal na vratih samostana Gračanica, kjer naj bi zatočišče našli Srbi, ki so bežali pred nasiljem albanskih skrajnežev.
Sobotni obisk na vročem Kosovu
Drnovšek je v soboto obiskal Kosovo in se sešel s predstavniki misije Združenih narodov v pokrajini (Unmovik) in s kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo. Ogledal si je tudi srbske samostane, ki naj bi v skladu z njegovim predlogom dobili mednarodno zaščito. Izjavo, ki dviguje prah, je po poročanju medijev izrekel po ogledu samostana Gračanica in v pogovoru za sobotno izdajo Večera.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje