Po informacijah Nataše Pirc Musar naj bi kmalu stekla tudi gradnja nove infekcijske klinike.
Po informacijah Nataše Pirc Musar naj bi kmalu stekla tudi gradnja nove infekcijske klinike. "Upam, da se bodo postopki v prihodnjih dneh začeli intenzivneje odvijati," je dejala. Foto: Bor Slana/STA

"V zelo težkih razmerah delajo zaposleni, da o bolnikih ne govorim, zato si resnično želim, da bo vlada morda še malce pospešila postopke, predvsem pri nabavi ustreznih aparatur, ki jih onkologija potrebuje," je v izjavi za medije dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Na oddelku za onkologijo si je ogledala obstoječi obsevalnik, ki se pogosto kvari, zato zaposleni upajo na čimprejšnjo nabavo dveh novih takšnih naprav. A razpis zanje še ni bil objavljen, po neuradnih navedbah zato, ker državni urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu še ni predal te pristojnosti UKC Maribor.

Po informacijah Nataše Pirc Musar bi bila nova obsevalnika lahko na razpolago do konca prihodnjega leta. "Kolikor je meni znano, naj bi se ti postopki res pohitrili. Vseh podrobnosti ne poznam, a imam zagotovilo, da če bo šlo vse tako, kot je zdaj načrtovano, bi te nove naprave lahko v Maribor prišle avgusta in konec leta, ko se naredijo vse kalibraže, bi lahko pacienti že bili deležni obravnave na teh novih napravah," je dejala.

Delo oteženo tudi zaradi gradbenih del za širitev

Delo na onkološkem oddelku je oteženo tudi zaradi gradbenih del za širitev, ki je po enoletni zamudi zaradi neuspešnega dogovarjanja s stanovalci bližnje stavbe nedavno le prešla v drugo fazo. "Gradnja onkologije poteka trenutno po načrtih. Želim si seveda, da bi se stanovalci Masarykove čim prej dogovorili za ustrezno ceno za odkup, da bo tam nastal še nov prostor, ki bo namenjen novim projektom kliničnega centra," je povedala Pirc Musar.

Osebju na omenjenem oddelku se je zahvalila za njihovo delo. "Seveda ni tako, kot bi si vsi želeli, ampak vendarle so v teh razmerah naredili maksimalno, kar je mogoče, da je pacientom lažje. Ti so že tako in tako v hudih stiskah, ni jim lahko. Nova stavba bo rešila marsikateri problem, a do takrat bo treba še malce potrpeti," je povedala predsednica.

Po besedah generalnega direktorja UKC-ja Maribor Vojka Flisa gostje niso seznanili le s svojimi problemi, ampak so ji predstavili tudi vrhunske dosežke."Prav je, da vemo, da imamo v slovenski medicini, ne samo v Mariboru, ampak nasploh, tudi vrhunske oddelke, ki se lahko merijo s katerim koli drugim oddelkom po svetu," je dejal in kot primer navedel oddelka za kardiokirurgijo in nevrokirurgijo, ki ju je predsednica republike prav tako obiskala.

Po obisku v kliničnem centru pa se je odpravila v Muzej narodne osvoboditve Maribor, kjer bo slavnostna govornica ob odprtju razstave Hirošima in Nagasaki 1945 – takrat in nikoli več.

Gradnja onkološkega oddelka mariborskega univerzitetnega kliničnega centra se nadaljuje
Pirc Musar spet pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih

Letos je predsednica enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti prebival v UKC-ju Maribor, pomagala pri pridobitvi dovoljenja za stalno prebivanje.

"To bom naredila za čisto vsakega, ta veliki črni madež Republike Slovenije z izbrisanimi namreč do danes ni rešen," je danes v izjavi za medije poudarila Pirc Musar. Poudarila je, da si nihče ne zasluži umreti na cesti. "Ti ljudje imajo pravico do stalnega prebivališča, kar je pogoj, da lahko dobijo storitve, ki jih nudimo ljudem, predvsem je to zdravstveno varstvo," je dejala.

Po besedah Pirc Musar imajo v postopku še nekaj ljudi. "Če ne gre drugače, bomo delali od primera do primera. To je moja zaveza tem ljudem, ki trpijo zaradi krivic, ki so se zgodile v preteklosti," je zagotovila.

Spomnila je na sistemski zakon, ki ga je vladi posredovala oktobra lani, pripravili pa so ga v Mirovnem inštitutu, Civilni iniciativi izbrisanih aktivistov in Amnesty International Slovenije. Kaj se dogaja s predlogom zakona, Pirc Musar ne ve, je pa pred kratkim govorila z ministrom za delo Luko Mescem, ki je naklonjen, da bi se to vprašanje rešilo. "Upam, da bo vlada izpolnila to obljubo in do konca svojega mandata vendarle popravila tudi to 33 let staro krivico," je povedala.

Po njenih navedbah so ureditev statusa izbrisanih v predvolilni kampanji obljubljale tudi nekatere stranke. Vlado in poslance pa je danes ponovno pozvala, naj "ta črni madež spravijo z mize", ker si to zaslužijo tu ljudje, predvsem teh 35, kolikor jih je identificiranih v Sloveniji in so popolnoma brezpravni".