Ljudje, ki so spravili podjetja v stečaje ali prisilne poravnave, morajo odgovarjati za svoja dejanja, toliko bolj, če se dokaže, da so se pri tem sami okoriščali, je na slovesnosti ob prvomajskem srečanju pri spomeniku NOB-ja na Javorovici nad Šentjernejem dejal predsednik DZ-ja Pavel Gantar.
Po njegovih besedah ne moremo mimo dejstva, da so pridobljene delavske pravice v zdajšnjih kriznih časih tudi pri nas večkrat grobo kršene in pogosto priznane le na deklarativni ravni. Prav leta gospodarske krize so razkrila oblike izkoriščanja delavcev, za katere smo verjeli, da sodijo v preteklost, je dejal Pavel Gantar in poudaril, da se mora to končati. Tudi državni organi, ki jim je zaupan nadzor nad spoštovanjem zakona, po Gantarjevem mnenju niso vedno ravnali dovolj hitro in odločno. Kljub temu meni, da se stvari v zadnjem letu izboljšujejo. Prav tako se izboljšuje tudi zakonodaja, je dejal.
MMC JE OB PRAZNIKU DELA PRIPRAVIL TUDI:
- Praznovanje in boj. Za drobtine in dostojanstvo.
- Foto: Praznik dela po svetu v znamenju zahtev po višjih plačah
- Semolič: Gospodje, ki vodijo državo, so hlapci Merklove in Sarkozyja
- "Raje ne jem kruha, kot da grem nazaj v SCT"
Gantar zato meni, da je gospodarska kriza državljane Slovenije postavila pred nove izzive in pred vprašanje, kako naprej. Politični spori okoli skupne prihodnosti se zaostrujejo prav v času, ko se je Slovenija iz najhujšega, po vsem sodeč, že izvlekla in ima zmerno gospodarsko rast. Zato moramo nekaj storiti za prihodnost, je dejal.
Obregnil se je tudi ob aktualno politično dogajanje in pojasnil, da če kaj potrebujemo v današnji slovenski politiki, je to, "da postavimo skupne cilje pred kalkulacije posameznih političnih strank ali veljakov".
SDS: Opozorilo vladi in kapitalu
"Gospodarska kriza ni razkrila le krhkosti ekonomskega sistema, ampak je razgalila tudi temne plati navidezno urejenih družbenih razmer," so ob prazniku zapisali pri SDS-u "V svetu se razmere počasi umirjajo, v Sloveniji pa se kriza še kar nadaljuje. Napovedi novih stečajev ne ponehajo, brez dela je vse več ljudi, vlada pa nas ob tem prepričuje, da živimo dobro. Najbrž bi se 115.000 brezposelnih in 46.000 zaposlenih, ki prejemajo zgolj minimalno plačo, s takšno oceno težko strinjalo. Pogoji dela in življenje tujih delavcev, ki so ostali brez zaposlitev, brez plač in brez socialne varnosti, niso prav nič drugačni od tistih, zaradi katerih so se pred več kot stoletjem delavci uprli izkoriščevalskemu kapitalu. Na drugi strani bogatijo posamezniki, ki so si v družbi prisvojili privilegirane položaje," sporočajo iz največje opozicijske stranke.
SLS: Vlada naj najprej reformira sebe
"V teh težjih časih, ko eno največjih slovenskih 'podjetij' na žalost postaja ravno Zavod RS za zaposlovanje in ko so mnogim tako slovenskim kot tujim delavcem na delu v Sloveniji množično kršene delavske pravice (neizplačane plače, neplačani prispevki itd.), moramo vsi skupaj v Sloveniji okrepiti zavedanje o pomenu dela ne le kot temeljne človekove pravice, ampak tudi kot temeljne družbene vrednote, ki ljudem daje tudi dostojanstvo in prispeva k osebni sreči. Danes je praznik dela, a marsikdo danes ni srečen in preživlja stisko zaradi svoje brezposelnosti ali negotovosti zaposlitve," opozarja Olga Franca, podpredsednica SLS-a. "Zato je z zavedanjem teh realnih dejstev ob današnjem prazniku treba pozornost usmeriti v najnujnejše – to je v pripravo takojšnjih nujnih ukrepov za spodbuditev razvoja in produktivnosti slovenskega gospodarstva, da bo lahko obdržalo obstoječa delovna mesta in odpiralo nova, kot je nujno ustvariti tudi bolj prijazno poslovno okolje za prihod tujih vlagateljev v Slovenijo."
Franca poudarja, da se je ob visoki stopnji registrirane brezposelnosti v Sloveniji (letos februarja je bila kar 12,3-odstotna) treba tudi zavedati, da je delo del človekove istovetnosti. "Brez njega se ne da preživeti, kaj šele živeti življenje, ki nam je dano, in obenem praznovati praznik dela," pravi Franca. "Vladna koalicija se ne ukvarja sistemsko z vprašanjem spodbuditve gospodarstva, s predpogojem torej, ki bi omogočal uspešno uresničevanje v Ustavi RS zapisane socialne države," pravi Franca.
"Sicer pa v SLS-u ob 1. maju, prazniku dela, državljankam in državljanom, vsem delavkam in delavcem, resnično iz srca čestitamo. Želimo si, da bi v težkem položaju, v katerem je Slovenija, lahko videli priložnost za nov začetek in da bi slovenska politika zmogla moč iti naprej in se posvetiti ne sama sebi, pač pa slovenskemu gospodarstvu, ki daje ljudem možnost do takšnega dela, ki bo poleg ekonomskega preživetja ljudem omogočalo tudi osebni razvoj in veselje do dela. V SLS-u se zavzemamo, da delavec postane prva in osrednja vrednota ob boku kapitala, ki je v naši mladi državi prestopil prag razumnosti," je sklenila podpredsednica SLS-a.
Svetlik: 1. maja moramo slaviti primerno plačano delo
Že pred dnevi je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik v prvomajski poslanici zapisal, da je kriza "na dan naplavila vse slabosti, ki so se kopičile dolga leta in ki so se žal odrazila predvsem na delavkah in delavcih. Kljub krizi, ki se je in se še odraža na trgu dela, smo z različnimi ukrepi ohranili številna delovna mesta in tudi stopnjo brezposelnosti zadržali na evropsko primerljivi ravni. Skozi številne transferje, otroške dodatke, štipendije, denarne socialne pomoči, nadomestila za brezposelnost, subvencije študentskih kosil in postelj, varstvene dodatke … smo in še zagotavljamo socialno varnost prebivalstva. Takšno raven socialnih pravic želimo ohraniti tudi v prihodnje. Za to pa moramo s skupnimi močmi sprejeti določene prilagoditve pokojninskega sistema. Te morajo biti postopne, njihovo breme pa kar se da enakomerno porazdeljeno med vse generacije. Na naše skupno veselje se je v zadnjem desetletju močno podaljšala življenjska doba slovenskih državljanov in izboljšalo njihovo zdravstveno stanje, žal pa se v tem času ni rodilo dovolj otrok, ki bi poskrbeli za njihovo varno starost."
"Ker je pokojninski sistem preveč pomemben za vse nas, še posebej pa za zdajšnje in bodoče upokojence, ga ne smemo prepuščati naključjem, manipulacijam, gospodarskim nihanjem, interventnim zakonom ipd. Skupaj moramo poskrbeti za varno starost vseh generacij," je sklenil minister.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje