Čeprav je vlada prepričana, da država nujno potrebuje pokojninsko reformo, ki pa se ji ob glasovanju volivcev na referendumu po prepričanju mnogih slabo piše, sindikatom ni ponudila novih dogovorov in s tem morda preprečila zahteve po razpisu referenduma. Dušan Semolič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije namreč pravi, da je o takšnih namerah obveščen le iz medijev, da pa tudi sicer manevrskega prostora za pogajanja skoraj ni več.
"Zbranih imamo več od potrebnih 40.000 podpisov," pojasnjuje sindikalist, zato zdaj o reformi ne bodo več odločali vlada ali sindikati, temveč ljudje. Podpise sicer do konca tedna še zbirajo, v četrtek, 21. aprila, ob 12. uri pa jih bodo predali državnemu zboru. Ta mora nato v sedmih dneh razpisati referendum, na volišča pa se bodo volivci lahko odpravili konec maja ali na začetku junija.
Nasprotujejo predlaganim spremembam
Semolič se strinja, da so potrebne spremembe našega pokojninskega sistema, saj se dogajajo demografske spremembe, nestalne pa so tudi razmere na trgu dela. A prepričan je, da bi ukrepi morali biti drugačni od predlaganih. Če pa želijo poslanci prihraniti štiri milijone evrov za izvedbo referenduma, pa lahko po njegovih besedah tudi razveljavijo sprejeto reformo in "s socialnimi partnerji začnejo nove pogovore na novi podlagi".
Referendumsko odločanje o pokojninski ureditvi je sicer dovolilo tudi ustavno sodišče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje