Ministri Luka Mesec, Marjan Šarec, Alenka Bratušek in Matjaž Han so v prejšnjem mandatu, ko je vlado vodil Janez Janša, lani februarja kot opozicijski poslanci, povezani v t. i. koalicijo KUL, na ustavno sodišče vložili zahtevo za presojo ustavnosti zakona o tujcih in zakona o mednarodni zaščiti. Tedanja koalicija je namreč s tema zakonoma posegla v ustavno zagotovljene človekove pravice prosilcev za azil, so takrat iz opozicije zatrjevali zdajšnji ministri.
Mnenje DZ-ja in vlade
Ustavno sodišče je v postopku presoje ustavnosti na DZ naslovilo vprašanje, kakšno je njegovo stališče do sporne zakonodaje. V postopek se je vključila tudi vlada in na seji pretekli četrtek sprejela mnenje, da sta oba zakona skladna z ustavo. Takšno mnenje je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve pod vodstvom Boštjana Poklukarja. Na glasovanje tokratnih ministrov v nasprotju z načeli, ki so jih zagovarjali kot opozicijski poslanci, je prvi opozoril Dnevnik.
Minister za gospodarstvo Matjaž Han je po današnji seji vlade pojasnil, da so točke, uvrščene na listo A, kot je bila ta, prehodno usklajene na odborih. "Včasih bi bilo bistveno bolj modro, da sem tiho in da ne bi priznal," je dejal. A da bi nastala situacija morala biti v opozorilo, ker ne gre zgolj za nevednost ministrov, ampak je včasih treba izpostaviti tudi kakšno težavo.
Mnenje vlade je sicer pozitivno, še vedno pa je usoda zakonov v rokah ustavnega sodišča, je izpostavil in dodal, da verjame v njegovo presojo. Ob tem je poudaril, "da imaš kot opozicijski poslanec kdaj malo drugačen pogled, kot potem ko si minister v koaliciji". "V tem primeru ni tako, jaz imam še vedno isto stališče," je dejal.
Več pozornosti kot točkam na listi A ministri namreč namenjajo predlogom na listi B, ki jih predlagatelji predstavijo na seji vlade. Tja naj bi po poročanju N1 sodilo tudi mnenje ministrstva za notranje zadeve o ustavnosti omenjenih zakonov.
Mesec: Priznam napako
Sejo vladnega odbora za državno ureditev in javne zadeve, na kateri so obravnavali predlog notranjega ministrstva, je namesto predsednika odbora, ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, vodil podpredsednik odbora, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. "Tukaj jaz priznam napako," je po današnji seji vlade za medije dejal Mesec. Ministri po njegovih besedah na prejšnji seji vlade tega niso opazili, saj je bilo gradivo uvrščeno na listo A. Pojasnil je, da je bilo na današnji seji na listi A 50 zadev, po navadi pa gre za zadeve tehnične narave, ki se jih sprejme v paketu. "Tukaj smo naredili napako in se zanjo slovenski javnosti opravičujemo," je dejal.
Levica tako po njegovih besedah še vedno vztraja, da sta zakona sporna. "Levica je stranka, ki ne spreminja svojih stališč kar tako," je zatrdil. Na vprašanje, ali gre za "podtaknjenca" ministra Poklukarja, kot so se v mandatu Janševe vlade večkrat izrazili v koaliciji KUL, pa se je Mesec odzval: "O tem se pogovorite z ministrom Poklukarjem."
Šarec: Varnostne razmere so se bistveno spremenile
Ministra za obrambo Marjana Šarca na seji vlade prejšnji teden sicer ni bilo, a je dejal, da so v koaliciji KUL težili k enotnosti opozicije in "potrdili tudi marsikatero stvar, samo da je bil mir v hiši". Poudaril pa je, da so se nezakonite migracije v letošnjem letu povečale za 300 odstotkov in da so se varnostne razmere bistveno spremenile. "Če so na ministrstvu za notranje zadeve presodili, da je situacija takšna, da je potrebno takšno mnenje, potem so verjetno to delali na podlagi nekih ocen," je dodal.
V vladnem uradu za komuniciranje pa so pojasnili, da glasovanje na seji vlade po poslovniku ni javno. Gradivo pa da je bilo predhodno usklajeno in brez pripomb potrjeno na vladnem odboru za državno ureditev in javne zadeve, zato je bilo uvrščeno na listo A dnevnega reda 59. redne seje vlade. Sprejeto mnenje vlade ostaja v veljavi, so še dodali.
Nekatere nevladne organizacije Poklukarja pozivajo k odstopu
Nevladne in humanitarne organizacije, ki delujejo na področju azila, migracij in vključevanja, so ogorčene nad tem, da je ministrstvo za notranje zadeve pod vodstvom Boštjana Poklukarja v postopku presoje ustavnosti pripravilo mnenje o ustavnosti zakonov o tujcih in mednarodni zaščiti, ki predstavlja eklatantno kršitev načel pravne države in spoštovanja človekovih pravic, so zapisali v sporočilu za javnost. Mnenje je v diametralnem nasprotju s koalicijskimi zavezami vlade in podpira dejansko enako rešitev, kakršno je pred tem ustavno sodišče že razveljavilo, kar nakazuje na načrtno neupoštevanje že sprejetih odločitev ustavnega sodišča, dodajajo.
"Naj še enkrat poudarimo, da je v času Janševe vlade sprejet zakon o tujcih očitno neustaven, saj v razmerju do zakonskih določb, ki jih je ustavno sodišče že presojalo, pomeni le kozmetičen popravek, ki z vidika ustavnosti še vedno predstavlja čezmeren in nedopusten poseg v človekove pravice," so zapisali. Na vse to so nevladne organizacije in zakonodajnopravna služba DZ-ja opozarjale že ob njegovem sprejetju.
"Menimo, da so zaveze glede doslednega spoštovanja človekovih pravic, ki jih je minister Boštjan Poklukar dal ob nastopu mandata, v celoti prelomljene in ni mogoče pričakovati, da bo v prihodnje svoje delovanje na področju človekovih pravic obrnil v pravo smer," so obrazložili poziv k odstopu ministra.
Ob tem so spomnili na njegove besede ob predstavitvi v DZ-ju, ko je med prioritetami svojega ministrovanja naštel upravljanje migracij ob doslednem spoštovanju človekovih pravic, zavezanost k spoštovanju vladavine prava, odločb ustavnega sodišča in neodvisnost institucij.
Na predsednika vlade Roberta Goloba se zato obračajo s pozivom, da se sporno mnenje vlade, "ki je bilo tudi potrjeno na izjemno skrb vzbujajoč način", umakne ter se "v skladu z vašimi zavezami" začne zakonodajni postopek za umik vseh ustavno neskladnih členov iz zakona o tujcih in zakona o mednarodni zaščiti, so dodali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje